Nemecký minister financií Hans Eichel považuje debaty o znižovaní daní za predčasné. FOTO - ČTK |
Nemecko odkladá plánovanú reformu daní. Spolkový minister financií Hans Eichel v rozhovore pre pondelkové vydanie denníka Handelsblatt vylúčil reformu nemeckého daňového systému v prebiehajúcej legislatívnej perióde. "Mali by sme sa zdržať priveľmi náhlivých vyhlásení o daňových zmenách, ktoré nevedú k ničomu. Ak zvládneme reformu do roku 2007, potom budeme vskutku dobrí," povedal.
Podľa náhľadu ekonomických komentátorov takto chce Eichel získať čas a s reformnými návrhmi prísť až po všeobecných parlamentných voľbách v jeseni 2006.
Najnovšiu debatu o zdaňovaní podnikateľov začal pred niekoľkými dňami spolkový minister práce a hospodárstva Wolfgang Clement. V jednej televíznej talkshow vyhlásil, že "v nominálnom vyjadrení vládne v Nemecku privysoké firemné zdaňovanie", a navrhol znížiť podnikové dane. Kancelár Gerhard Schröder následne uviedol, že si dokáže predstaviť daňové uľahčenie pre časť podnikového zisku, určený na investičné účely.
Eichel potvrdil, že ministerstvo financií pracuje na koncepte jednotného podnikového zdaňovania. V súčasnosti platia rozdielne daňové sadzby pre kapitálové a pre ostatné spoločnosti. Cieľom je zjednotiť tarify na všetky druhy podnikateľských subjektov na nižšej úrovni, než sa nachádzajú v súčasnosti. Zdaňovanie príjmov pracujúcich by malo zostať na terajšej úrovni.
Proti uprednostňovaniu podnikateľských pred zamestnaneckými príjmami sa vyslovil bývalý sudca na Ústavnom súde profesor Paul Kirchhof. Pre nedeľník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung povedal, že "je veľkým problémom, ak sa teraz hovorí iba o zdaňovaní podnikov". Dodal, že "vzhľadom na vysoké firemné zisky je veľmi zložité vysvetliť obyvateľstvu daňové privilegovanie podnikov".
Kirchhof navrhol, aby sa zrušili výnimky a neprehľadnosti v nemeckom daňovom zákonodarstve. Potom by parlament mohol znížiť hornú daňovú sadzbu na 25 percent tak pre príjmy zamestnancov, ako aj podnikov.
Týždenník Der Spiegel informuje, že nemecká vláda zamýšľa zaviesť nielen jednotný európsky vymeriavací základ, ale dokonca navrhuje zaviesť zdaňovanie firiem na celoeurópskej úrovni. Chce utvoriť jednotný systém, ktorý by viedol k "európskemu zisku" firiem podnikajúcich vo viac ako jednej členskej krajine únie.
Tento systém by sa potom znovu rozdelil medzi jednotlivé štáty na základe kľúča opierajúceho sa o ekonomické veličiny ako obrat, vyplatené mzdy či fixné aktíva. Podľa tohto modelu by bolo jedno, v ktorom euroštáte sa zisk utvoril. Dôležité by bolo iba miesto, kde vznikla pridaná hodnota.
Autor: JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov