BRATISLAVA - Na východe Slovenska sa jednoznačne najviac zarába v košických firmách. Košice sú pre východ krajiny to, čo Bratislava pre celé Slovensko. Priemerná mzda v okrese Košice II sa vlani v prvom polroku vyšplhala k sume 23-tisíc korún mesačne, o vyše 40 percent viac ako bol celoslovenský priemer.
Štatistiku v druhom košickom obvode držia vysoko nad slovenským priemerom americké oceliarne U. S. Steel, v ktorých sa tradične zarába najlepšie a zamestnávajú vyše pätnásťtisíc ľudí. Vo zvyšných štyroch košických okresoch sa zarába v priemere od 12 500 do 15 200 korún mesačne.
"Keď sa bavíme o priemerných mzdách, tak treba povedať, že sa zďaleka netýkajú najširšej skupiny zamestnancov. Priemer je ovplyvnený úzkou skupinou manažérov, povedzme aj so 120-tisícovými platmi," upozorňuje člen predsedníctva odborového združenia KOVO Jozef Balica. Podľa neho má väčšina ľudí podpriemerné platy.
Priemernú mzdu na Slovensku dosahuje dvanásť okresov so 400-tisíc zamestnancami. Naopak, podpriemerne sa zarába v 67 okresoch s viac než 800-tisíc zamestnancami, vyčíslil Balica opierajúc sa o oficiálne štatistiky. Z východoslovenských okresov presahuje priemerná mzda celoslovenský priemer len v jednom okrese.
Na priepastné rozdiely medzi slovenskými regiónmi upozorňujú Európska komisia aj Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Kým napríklad v bratislavských okresoch sa zarába v priemere nad 20-tisíc korún mesačne, vo východoslovenských okresoch ako Bardejov či Sobrance to nie je ani desaťtisíc.
Výška platov v regiónoch je do veľkej miery závislá od lokálnej miery nezamestnanosti. "Čím je v danej oblasti vyššia nezamestnanosť, tým horšie majú zamestnanci podmienky na vyjednávanie o výške platov," tvrdí ekonomický analytik Ľudovej banky Mário Blaščák.
Regionálne rozdiely v príjmoch zamestnancov sa teda nezmenšia, kým v chudobných oblastiach nezačnú vo veľkom vznikať nové pracovné miesta. Prílev investícií do podnikového sektora sa až do polovice minulého roku sústredil najmä na západné a severné Slovensko. Vlani a tento rok však bohaté nadnárodné koncerny čoraz častejšie ohlasujú svoje investície v chudobnejších oblastiach. Príkladom je firma Getrag Ford, ktorá postaví závod v Košiciach.
Prilákať zamestnávateľov na východné Slovensko si dala za prioritu aj vláda. Tá už nedáva investičné stimuly firmám smerujúcim do krajov s podpriemernou mierou nezamestnanosti, čím v očiach investorov zvýhodňuje Banskobystrický, Prešovský a Košický kraj. Výnimkou sú veľké investície na spôsob KIA.
Za nižšou priemernou mzdou na východe Slovenska stojí okrem historického vývoja aj menej rozvinutá infraštruktúra. Noví zamestnávatelia totiž dôjdu do regiónu len vtedy, ak budú môcť svoje výrobky bez problémov expedovať diaľnicami či železnicou. Východné Slovensko má byť prepojené so západoeurópskou diaľničnou sieťou až v roku 2011.
TOMÁŠ VELECKÝ