Zo všetkých reklamných kampaní snáď najväčší úspech zožali tie na mobilné telefóny. Hračky, počítač, mobil - to sú veci, po ktorých najviac prahne srdce slovenských detí, ako vyplýva z ich listov Ježiškovi. Mobilní operátori to aj patrične využívajú. S ponukou sa už neorientujú len na prácechtivých manažérov, ale čoraz viac na nižšie vekové skupiny.
Vidno to najmä na štruktúre ponuky: výmenné kryty s veselými i drsnými obrázkami, farebné displeje, fotoaparát v telefóne, melódie a logá na stiahnutie.
"Stavil by som sa, že až 90 percent objemu týchto srandičiek robia deti nielen pod 18, ale väčšinou pod 15 rokov," píše učiteľ Tomáš Houska na internetovom portáli česká škola.
Zakázať v škole sa nedá
Aj učitelia na slovenských školách nám potvrdili, že mobilné telefóny sa objavujú v čoraz nižších ročníkoch. Kým kedysi sa objavovali až na druhom stupni základnej školy, dnes ich už objavíte u druhákov či tretiakov.
"Ak má decko mobil, nemôžete mu ho zakázať, lebo je vecou rodičov, či mu ho kúpia alebo nie," hovorí riaditeľ Základnej školy Lachova v Bratislave Gustáv Nagy. "Zasahujeme však do používania mobilov, žiak má mať počas vyučovania vypnutý mobil a má ho mať v taške. Cez prestávky ho môže používať."
Ak učiteľ zbadá, že žiak používa mobil aj cez vyučovanie, podľa školského poriadku mu ho vezme a po mobil musia prísť do školy osobne rodičia. "Často sa im to nepáči, vynadajú nám, prečo sme mobil zobrali. Ale také sú pravidlá," hovorí G. Nagy.
Mobily sa dnes podľa neho používajú úplne bežne. "Mama volá dieťaťu v klube, ahoj, už som tu, poď von. Alebo mu napíše esemesku, že sa ešte trochu zdrží." Používať mobily počas vyučovacích hodín je zakázané na väčšine škôl, žiaci však tento zákaz radi porušujú.
Stále mladší a mladší
Tlaky na rodičov sú veľké. Ak chcú, aby ich školáci neboli na okraji kolektívu, musia siahnuť hlbšie do vrecka a kúpiť modernejší mobil či zaplatiť väčší mesačný kredit.
Mobilní operátori však mieria stále do nižších vekových kategórií. V zahraničí sa začali objavovať mobilné telefóny, určené pre deti od 4 do 8 rokov. Ich ovládanie je úplne jednoduché - mobil má len tri tlačidlá, na ktorých sú predvolené telefónne čísla. Mnohé z nich ponúkajú k telefónu aj službu vyhľadávania dieťaťa.
Čoraz viac expertov však začína tvrdiť, že mobily sú pre deti škodlivé. Britská vláda preto iniciovala výskum, ktorý má prešetriť vplyv telefónov na ľudský organizmus, a nariadila operátorom a výrobcom mobilných telefónov, aby nesmerovali reklamné kampane na mladých ľudí.
Podľa predbežných výsledkov môže signál z prístroja spôsobiť u detí isté biologické zmeny. Ich lebka je totiž tenšia a mozog sa vyvíja.