"Nothings gonna change my world (Nič nezmení môj svet)" spievajú zľava Tim McGraw, Scott Weiland, Alicia Keys, Stevie Wonder a Bono z U2 s ďalšími kolegami, ktorých nie je na snímke vidieť. Beatlesovka Across the Universe zaznela v závere slávnostného večera na počesť obetí prírodnej katastrofy v južnej Ázii. Záznam tejto verzie skladby sa dá stiahnuť z internetu a tí, ktorí tak urobia, môžu prispieť na pomoc postihnutým oblastiam. FOTO - ČTK/AP
Meno Ray Charles sa najviac skloňovalo počas 47. ročníka udeľovania cien amerického hudobného priemyslu Grammy. Jeho album Genius Loves Company získal nakoniec v losangeleskom Staples Center až osem sošiek. Samotnému Charlesovi, géniovi soulovej hudby, ktorý zomrel v lete 2004, členovia akadémie udelili tri sošky.
Duety s Rayom
Ešte počas života získal množstvo ocenení a je členom vari všetkých siení slávy. Posmrtný album Raya Charlesa, nahrávka duetov so známymi osobnosťami popmusic, získala najcennejšie ocenenie - gramofónik za album roka. Z albumu sa predalo vyše dva milióny kusov a stal sa tak najpredávanejšou nahrávkou v celej jeho kariére.
Charles získal cenu aj za duet Here We Go Again s Norah Jonesovou. Ocenená bola aj jeho ďalšia spolupráca so speváčkou Gladys Knightovou, na gospelovej piesni Heaven Help Us All. "Som potešená, že sa mu dostalo toľko pozornosti, za to, kto je a ako ho milujem," povedala ocenená Jonesová. V mene speváka sa poďakoval herec Jamie Foxx, ktorý ho bravúrne stvárnil v životopisnom filme Ray, ktorý zhodou okolností tento štvrtok prichádza aj do slovenských kín.
Až za týmto veteránom sa v počte cien umiestnili súčasné hviezdy populárnej hudby. Mladá Alicia Keysová, ktorá pred tromi rokmi zažiarila na Grammy, si zbierku malých gramofónikov rozšírila o ďalšie štyri kusy. Darilo sa aj skupine U2, Norah Jonesovej a rapperovi Kanyeovi Westovi, ktorí získali po tri ocenenia.
Debuty a sklamania
Nováčikovské ocenenie získala kalifornská poprocková skupina Maroon 5, ktorá prekvapivo tromfla favorita v tejto kategórii Kanyeho Westa, ktorý vyšiel naprázdno ešte viackrát, hoci s desiatimi nomináciami bol favoritom večera.
Vôbec prvýkrát si na cenu siahli bábika Britney Spearsová vďaka piesni Toxic a veterán súťaže, britský spevák Rod Stewart za album The Great American Songbook: Volume III. Spevákovi, ktorý pred dvomi rokmi tvrdil, ako je sklamaný tým, že nikdy nevyhral túto cenu, "lebo ak nie ste Brit, okrem Stinga, tak nemáte šancu", sa dostalo náležitej satisfakcie.
Ďalším premiérovým víťazom sa stal Brian Wilson. Niekdajší spevák a skladateľ legendárnej skupiny Beach Boys uspel so zreštaurovaným albumom Smile, na ktorom začal pracovať ešte v 60. rokoch. "Cítim, že som si túto cenu za svoju hudbu skutočne zaslúžil," vyhlásil.
Mierne sklamaní odchádzali neo-punkoví Green Day, ktorí šesť nominácií pretavili na jednu sošku. Ich politicky angažovaný konceptuálny album American Idiot sa stal najlepšou rockovou platňou roka. Naprázdno vyšli ďalší favoriti ako Joss Stone, Elvis Costello alebo Franz Ferdinand, miláčikovia britskej hudobnej tlače.
Šancu mal aj Bělohlávek
Pozornosť pútal aj ocenený countryový album Van Lear Rose od šesťdesiatdeväťročnej speváčky Lorrety Lynnovej, ktorý produkoval a nahral o niekoľko generácií mladší detroitský rocker Jack White, člen alternatívnych White Stripes. V kategórii world music sa zaslúžene presadil senegalský spevák Youssou N'Dour.
Prebudenie gitaristu Billa Frisella v podobe plnokrvnej nahrávky Unspeakable mu vynieslo cenu za najlepší džezový album roka, inštrumentalistom roka sa stal Herbie Hancock
V kategórii klasickej hudby kraľoval skladateľ John Adams, či presnejšie jeho skladba On the Transmigration of Souls v podaní Newyorskej filharmónie. Dielo venované obetiam teroristických útokov z 11. septembra 2001 získalo cenu ako najlepšia súčasná klasická skladba, najlepší orchestrálny výkon a najlepší záznam klasickej hudby. Mimochodom, v posledne menovanej kategórii bola medzi kandidátmi aj nahrávka symfónií Bohuslava Martinů, ktorú pripravil dirigent Jiří Bělohlávek. Nie však so Slovenskou, ale s Českou filharmóniou.
Autor: PETER BÁLIKOLIVER REHÁK