Dušan Chebeň (68) bol v minulosti príslušníkom ŠtB. Dnes je na dôchodku, žije v Banskej Bystrici. Bol na rovnakej úrovni ako terajší šéf sekcie kontroly Úradu vlády Emil Chuchút, šéfoval oblastnému odboru. Vyplýva to zo zoznamu príslušníkov ŠtB do roku 1989, ktorý zverejnil Ústav pamäti národa.
Chebeň mal vraj na starosti činnosť nepriateľských rozviedok. Nechcel rozprávať konkrétne, lebo ho nikto nezbavil mlčanlivosti.
"Robili sme to pre spoločnosť, nie pre seba," hovorí s tým, že na svoju prácu je hrdý. "Vtedy to bol Sovietsky zväz, dnes sú to USA. Nemám výčitky svedomia, ako si niektorí myslia." So zverejňovaním zväzkov nesúhlasí, lebo "nič sa nedeje bez účelu, aj toto má určitý účel".
Viacerí spolupracovníci ŠtB zaevidovaní ako agenti, tvrdia, že ich podpis je falošný alebo že odmeny, čo dostávali v podobe občerstvenia, si nechávali eštebáci. Chebeň to odmieta. "Evidencia bola taká prísna, že neexistovalo, aby ušlo nejakých päť korún. Keď si zoberiete štruktúru zloženia, príslušník mal náčelníka oddelenia, ten mal náčelníka odboru, každý sa musel vyjadriť, či s tým súhlasí," hovorí Chebeň. Nadriadení vraj prísne kontrolovali, či sa schôdzka s agentom aj uskutočnila.
Na poznámku, že poslanec Banáš alebo bývalý štátny tajomník Hurný hovoria, že podpisy v ich zväzkoch sa falšovali, Chebeň povedal: "To neexistuje. To je prízemné."
Spolupracovníkov ŠtB Chebeň obhajuje takto: "To nebolo len s cieľom, aby ľudí udávali, ale tam bola konkrétna protištátna činnosť. Robili to aj preto, že chceli spoločnosti pomôcť."
Revolúcia v roku 1989 ho potešila, odišiel do dôchodku, komunistickú stranu po novembri nevolil. "Volil som toho správneho," povedal. Túžby, ktoré do revolúcie vkladal, sa mu vraj nesplnili.
Autor: mož