Do Mníchova prišiel nový Rumsfeld: nehovoril o starej a novej Európe, neopakoval, že Amerika si poradí aj sama. Cez víkend žiadal spojencov, aby zabudli na Irak a spojili sa. Aj Rumsfeld vraj pochopil, že žiadna krajina nemôže proti teroristom vyhrať bez podpory spojencov.
Tohtoročná bezpečnostná konferencia sa tak premenila na predvalentínske stretnutie, kde si donedávna rozhádaní partneri nanovo vyznávali lásku.
"Keď som prvý raz spomenul, že pôjdem do Francúzska a Nemecka, niektoré obočia sa zdvihli. Jeden vtipkár zahlásil, že to bude zaujímavá cesta po tom všetkom, čo bolo povedané. Na chvíľu som sa zamyslel a potom som odpovedal: Och, to bol starý Rumsfeld." Americký minister obrany takto pripomenul svoje slávne slová o starej Európe, teda Nemecku a Francúzsku, ktoré odmietali podporiť vojnu v Iraku. Na rozdiel od vtedajšej zúrivej reakcie sa teraz všetci smiali.
Experti priamo v Mníchove sa však zhodli, že napriek úsmevom a žartom sa obsah Rumsfeldovej politiky nemení. Zmenil slovník, dáva Európanom viacej najavo, že ich je ochotný počúvať. A zdá sa, že to stačí.
Hlavným problémom totiž v Mníchove nebola Bushova Amerika. Najväčšie vzrušenie vyvolal nemecký kancelár Gerhard Schröder, ktorý kritizoval NATO. Chorý kancelár nemohol osobne vystúpiť, prejav zaňho predniesol minister obrany Peter Struck. Z jeho úst tak počuli, že NATO už nie je miestom, kde sa riešia kľúčové problémy medzi Európou a Amerikou.
Schröder sa v tomto bode zhodol s Rumsfeldom: obaja totiž hovoria, že aliancia nie je v momentálnej podobe schopná riešiť všetky problémy.
Bolo to možné len preto, že v snahe neupozorňovať na rozdiely sa nezvýrazňovali odlišné stratégie, ako tento stav riešiť. Američania jasne ukázali, že ak nie je schopné reagovať NATO, budú reagovať oni. Sami alebo ako povedal Rumsfeld s podporu spojencov, ale nie nutne celého NATO. Európania si myslia, že ak nie je aliancia pripravená, mala by sa reformovať, posilniť a dovtedy by sa malo čakať.
Rozdiely boli jasné aj pri ďalšej horúcej téme: Iráne. Ani nový Rumsfeld nie je ochotný ustúpiť Európanom a rokovania s Teheránom jednoducho nepripúšťa. Irán už podľa Washingtonu dostal šancu pochopiť, že nemôže vyrábať atómovú zbraň. Ak v tom naďalej pokračuje, rokovania nepomôžu.
Rumsfeld sa pre Mníchov rozhodol až deň pred začiatkom konferencie. Nepochybne zavážil nemecký súd, ktorý proti nemu zrušil obvinenia z vojnových zločinov v Iraku. Ešte silnejší však bol asi tlak prezidenta Georgea Busha a jeho ministerky zahraničia Condoleezzy Riceovej, ktorá sa minulý týždeň vracala do Ameriky z európskeho turné. Nový Rumsfeld v Mníchove mal ukázať, že Američanom naozaj na spojencoch záleží.