Šíiti oslavovali svoje víťazstvo na plagátoch v Bagdade už dávno pred zverejnením oficiálnych výsledkov. FOTO - ČTK/AP
BAGDAD - Víťazom januárových parlamentných volieb v Iraku je šíitska koalícia, ktorá má podporu najuznávanejšieho šíitskeho duchovného, ajatolláha Alího Sistáního.
Zjednotené iracké spojenectvo vyhralo presvedčivo (48 %), nezískalo však v parlamente väčšinu. A to je prekvapenie.
"Toto je zrod nového, demokratického Iraku," povedal hovorca ústrednej volebnej komisie Faríd Ajar a potom oznámil, ako hlasovanie dopadlo. Komisia to pôvodne chcela urobiť už vo štvrtok, pre nezrovnalosti a neprestávajúce útoky radikálov to však odložila. Aj cez víkend zomrelo pri bojoch viac ako 20 ľudí.
Druhí skončili Kurdi. Ich Spojenectvo Kurdistanu dostalo 25,4 percenta hlasov. Tretia je šíitsko-sunnitská koalícia súčasného premiéra Ijáda Allávího Iracký zoznam. Tá získala 13,6 percenta.
V čase vojny a neustálych útokov sa čakalo najmä na počet voličov, ktorí nájdu odvahu prísť voliť. Radikáli sa vyhrážali, že voličov zabijú. Napriek tomu volilo viac ako 58 percent zaregistrovaných voličov, teda 8,5 milióna Iračanov.
Výsledky sú definitívne, strany však majú ešte tri dni, aby proti nim vzniesli námietky. Proti podvodom už v piatok protestovali v severoirackom Kirkúku a Turkméni vyšli z rovnakého dôvodu do ulíc Bagdadu včera.
Prvou úlohou parlamentu bude vymenovať premiéra a dvoch vicepremiérov. Mali by to urobiť do začiatku marca. Potom musí parlament pripraviť novú irackú ústavu.
Na prvý pohľad by výsledky mali naznačovať, že krajinu ovládnu šíiti. Experti však hovoria, že to nie je také isté. Šíiti sú rozdelení. Časť z nich by chcela štát, ktorý by riadili duchovní na čele s ajatolláhom Sistáním. Časť sa však prikláňa k svetskému modelu. Ich hlavným predstaviteľom je súčasný premiér Alláví. V tejto situácii môžu získať Kurdi.
Napriek totálnemu prepadu by do hry mali vstúpiť aj sunniti, ktorí krajinu posledné polstoročie ovládali. Šíiti im chcú ponúknuť miesta vo vláde, aby ich zaangažovali a zabránili tak rozpadu Iraku. Väčšina sunnitov voľby bojkotovali. Sú proti novému režimu, ktorý v Iraku pomáhajú presadiť americké vojská.
(kos, čtk)
Ako dopadli voľby v Iraku
Zjednotené iracké spojenectvo 48 % (132 kresiel)
Spojenectvo Kurdistanu 25,4 % (71 kresiel)
Iracký zoznam 13,6 % (38 kresiel)
Čo sa teraz v Iraku stane
* po voľbách vznikne Prechodné národné zhromaždenie,
* to zvolí premiéra a dvoch vicepremiérov,
* tí vyberú novú vládu,
* parlament jej musí vysloviť dôveru,
* do 15. augusta má parlament navrhnúť novú ústavu,
* do 15. októbra ju majú schváliť v referende,
* ak ústavu schvália, do 15. decembra sa majú konať nové voľby už stáleho parlamentu,
* ak ústavu neschvália, budú sa do 15. decembra konať nové voľby Prechodného národného zhromaždenia. (čtk)