Na kritériá na zavedenie eura sa nepozerajme jednostranne, bola by to chyba, varuje český prezident Václav Klaus. FOTO - TASR |
PRAHA - Český prezident Václav Klaus by považoval za hrubú chybu, keby Praha prijímala jednotnú európsku menu v čase, keď ešte nebude plnohodnotným členom spoločenstva. Pred prijatím eura by malo mať Česko také ekonomické parametre, ktoré jej umožnia podieľať sa na menovej integrácii Európy a malo by mať tiež úplnú mobilitu pracovnej sily, povedal český prezident v rozhovore pre Český rozhlas.
"Pokiaľ nebudeme plnohodnotným členom únie po vonkajších aj vnútorných stránkach, tak prijatie do eura by bola hrubá chyba," povedal Klaus. Naznačil tiež, že debata o kritériách na prijatie eura je značne jednostranná. "Podstatnejšie sú kritériá o tom, kedy je pre nás výhodné, aby sme o to požiadali. U nás sa to stále pletie, u nás sa stále hovorí len o kritériách, či nás vezmú, ale to sú kritériá, ktoré pre nás nie sú zaujímavé. Pre nás je kľúčové, aby to bolo výhodné pre nás," vyhlásil.
Česká vláda stále počíta s tým, že Česko prijme euro do roku 2010. Krajina stále neplní pravidlo deficitu verejných financií, ktoré je jednou z podmienok na prijatie eura. Česko má od EÚ podobne ako ďalší noví členovia výnimku - pod tri percentá by sa schodky mali dostať v roku 2008. Z nováčikov, ktorí vlani v máji vstúpili do únie, chce euro prijať do roku 2010 okrem Česka ďalších päť krajín vrátane Slovenska. Estónsko, Cyprus, Litva a Slovinsko oznámili zámer prevziať euro do roku 2007.
Český prezident sa tiež pomerne ostro vyslovil k fungovaniu Paktu stability a rastu, ktorý má zabezpečiť úspešné fungovanie Európskej menovej únie. Táto dohoda stanoví rozpočtové pravidlá pre jednotlivé krajiny eurozóny a postihy za ich nedodržiavanie. Hlavnou zásadou je, aby krajiny udržiavali deficity svojich verejných financií pod hranicou troch percent HDP.
Politická dohoda paktu je podľa Klausa nabúraná a bolo by dobré, keby veľmi rýchlo vznikla iná dohoda. "Ten pôdorys bude asi rovnaký, ale je podstatné, aby to bol naozaj pakt, ktorý budú brať všetci vážne a ktorý by nebolo možné porušovať," dodal Klaus, ekonómami označovaní za najväčšieho euroskeptika spomedzi hláv európskych štátov. (čtk)