Možno to raz tak bude aj v behoch na dlhých nožoch. Rýchlokorčuľovanie má od nedele prvého absolútneho majstra sveta tmavej pleti - po 112 rokoch od svojho premiérového svetového šampionátu v Amsterdame.
Shani Davis je presný opak čiernych amerických šprintérov, ktorí po pretekoch spontánne šaškujú, aj keď nevyhrajú. Triumf na šampionáte v moskovskom Krylatskom prijal v najväčšej dôstojnosti. Až sa zdalo, že chladne.
"Vy nikdy nedávate najavo emócie?" pýtali sa ho novinári.
"Som profesionál a nemám právo ukazovať, čo mám na duši," odvetil. "Aj keď narazím na problémy, snažím sa nikomu to nedať najavo. Nech si všetci myslia, že som o. k."
Desať dní pred šampionátom vraj zvažoval, že do Moskvy vôbec nepocestuje. Úplne mu odišla forma a bol maximálne rozladený. "Vylial som si však dušu trénerovi Bobovi Fennovi a ten ma upokojil a presvedčil."
Shani sa narodil v Chicagu, ale posledných pár rokov prežil v Marquette v štáte Michigan, kde má Amerika olympijské tréningové centrum. Na túto sezónu sa však chystal na olympijskom ovále v kanadskom Calgary.
Minulú zimu sa stal majstrom sveta na 1500 m, túto je už absolútnym. Ide tam, kde sú práve lepšie podmienky a možnosti dvíhať výkonnosť.
"Za úspechy vďačím najmä mame, manažuje moju kariéru a stojí vždy pri mne," tvrdí Davis na svojej internetovej stránke.
Pani Davisová svojho času pracovala v kancelárii chicagského prokurátora Freda Benjamina, ktorého syn sa venoval rýchlokorčuľovaniu. Jej šesťročný Shani bol práve zbláznený do kolieskových korčúľ tak, že s nimi aj spával, a tak rozhodla, že bude nasledovať chlebodarcovho syna.
Sprvoti sa venoval najmä short tracku, ale pred časom začal pred krátkym oválom uprednostňovať dlhý, štyristometrový. Už vlani v nórskom Hamare mal šancu stať sa absolútnym majstrom sveta v klasickom rýchlokorčuľovaní - po troch disciplínach viedol. "Vo štvrtej, desaťtisícke, som však všetko pokazil a bol to pre mňa šok," priznal v rozhovore pre ruský denník Sport-Express. Odvtedy sa vraj zaťal a začal na sebe oveľa tvrdšie pracovať. Navyše, na rozdiel od lanských MS, na tohtoročných ho sprevádzal aj tréner. "Už som bohatší ako pred rokom, mohol som si dovoliť mu zaplatiť cestu," vravel. "V Amerike nepatrí rýchlokorčuľovanie medzi preferované športy, na šampionáty cestuje len šéftréner."
Krajan Hedrick, obhajca titulu, ktorý ho pred rokom zdolal, v Moskve flirtoval s dievčatami, Davis sa im však vyhýbal. "Míňať energiu na ľahké flirtovanie počas svetového šampionátu je rúhanie," vyhlásil. "Vtedy sa treba zavrieť do seba a všetko ostatné pustiť z hlavy."
Pred začiatkom súťaže v dejisku šampionátu poskytol jeden-jediný rozhovor. Aj to len preto, že v moskovskom obchode sa mu vo chvíli, keď váhal, ktorý z pirôžkov kúpiť, prihovoril redaktor Sport-Expressu a vysvetlil, aká plnka v ktorom je.
Davis sa túži stať o rok v Turíne prvým rýchlokorčuliarom tmavej pleti, ktorý získa olympijské zlato. Niektorí v Spojených štátoch špekulujú dokonca o tom, že by mohol skúsiť štart v oboch rýchlokorčuliarskych odvetviach, lebo naďalej patrí medzi americkú elitu aj na krátkej trati. Na webovej stránke mu dodnes svieti: Shaniho favorizované rýchlokorčuliarske odvetvie - short track.
Naháňať dva zajace je však vždy veľké riziko.