Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Švehlík: Fanúšik - vráť sa, hráč - nepreceňuj sa

JÁN ŠVEHLÍK je už vyše dvoch týždňov športovým riaditeľom futbalového Slovana Bratislava. Do funkcie ho vymenoval nový majiteľ klubu Ľudovít Černák. Dlhoročný hráč belasých, československý majster Európy 1976 (vo finále s Nemeckom dal prvý gól zápasu) ..

Švehlík (vpravo) dáva v 9. minúte prvý gól vo finále majstrovstiev Európy 1976, ktoré vyhralo Československo nad Nemeckom po strelách zo značky pokutového kopu. V riadnom čase sa skončilo stretnutie 2:2. FOTO - ARCHÍV

JÁN ŠVEHLÍK je už vyše dvoch týždňov športovým riaditeľom futbalového Slovana Bratislava. Do funkcie ho vymenoval nový majiteľ klubu Ľudovít Černák. Dlhoročný hráč belasých, československý majster Európy 1976 (vo finále s Nemeckom dal prvý gól zápasu) bol donedávna trénerom B-tímu Slovana, ktorý tesne pred predajom klubu, v čase najhlbšej krízy už takmer nemal hráčov. Dnes je Švehlíkova úloha úplne iná. Nová funkcia, v ktorej sa ocitol prvýkrát v živote, je pre neho neznámou rolou, ale o to väčšou výzvou.

V akom ste vzťahu s Ľudovítom Černákom?

Nie je to prísna väzba nadriadený - podriadený. Obaja máme do chodu klubu čo povedať. Rozhodne nemám strach zo svojho nadriadeného (smiech).


Slovenský národ ťažko verí, že Černák vložil do klubu vlastné peniaze. Čo ho podľa vás k tomu viedlo?

Mám pocit, že sa už nemohol pozerať na ten marazmus, čo v Slovane bol. Ako Slovákovi mu istotne ostali spomienky na Pohár víťazov pohárov, ktorý sme v roku 1969 vyhrali, ako aj na finále majstrovstiev Európy v roku 1976, keď bolo v zostave Československa šesť slovanistov.


Verili ste zahraničným záujemcom o kúpu, ktorých sa vystriedalo viac?

Boli sme v takej hlbokej kríze, že by sme uvítali každého, kto by chcel Slovanu pomôcť. V duchu som si želal, aby to bol slovenský subjekt, preto som rád, že to dopadlo takto. Klub bol na úplnom dne, blizučko ku konkurzu. Často sme nezmyselne počuli, no a čo, zanikli aj iné kluby - Tirol Innsbruck, najnovšie Servette Ženeva. To sú nezmyselne podstrčené príklady. Slovan je Slovan, to akoby sme zostávali ľahostajní, keby sme stratili Slovenskú filharmóniu alebo súbor Lúčnica. Aj v tých najhorších časoch som niekde vnútri veril, že sa nájde doma niekto, kto povie - dosť.


Ste prekvapený, že ste sa stali športovým riaditeľom Slovana?

V Slovane som chcel pracovať. Tajne som dúfal, že ma nový majiteľ osloví s nejakou funkciou. Keď mi navrhol túto, mal som len dva dni na rozmyslenie. Je to niečo úplne iné, ale povedal som si, že aj v tejto oblasti by som mohol byť pre Slovan prínosom, a tak som ponuku vzal. Vo futbale robím dlhé roky a určité skúsenosti mám.


Je definitívne zažehnaný bankrot, konkurz, zánik Slovana?

Pri spolupráci s novými ľuďmi som stopercentne presvedčený, že niečo také už nehrozí. Dá sa obrazne povedať, že lekári zachránili Slovanu život, stav je stabilizovaný a teraz ho začnú postupne a premyslene liečiť. Klub je v dobrom špitáli (smiech).


S bývalým vedením Slovana sa spája podsvetie, finančné machinácie, dokonca i vraždy. Klub vyšetruje polícia, nevyhne sa daňovej kontrole. Nevyhnutne potrebuje očistu. Ako sa staviate, mierne povedané, k nepríjemnému dedičstvu z minulosti?

Odpoviem aj neodpoviem. Hrubú čiaru za minulosťou bez vysvetlenia spraviť nemôžeme. Ak je niekto trestne zodpovedný, nech ho potrestajú, veď sa narobilo veľa prešľapov. Ja sa chcem orientovať najmä na športovú stránku, hoci každému, kto sa iba trochu zaujímal o belasých, muselo byť jasné, že v klube bolo veľa nezdravého, ba i špinavého. Nad tým sa nedajú zavrieť oči. Iba očistený Slovan môže pomýšľať, že sa raz vráti tam, kde bol. V dlhodobom horizonte myslíme na futbalovú Európu, plné tribúny slušných divákov, inšpirujúce prepojenie vedenia a fanúšikov. Schopnosť športového kádra by nemala byť iba čisto futbalová, chceme vychovávať rozhľadených i vzdelaných mládencov. Transferom, ak chcete, predajom hráčov do zahraničia, sa v súčasnosti nedá vyhnúť, ale budeme dbať na dobrú povesť, aby o nás hovorili - aha, ten k nám prišiel zo Slovanu, aby bol náš hráč pyšný, odkiaľ odišiel. V klube je práce ako na katedrále, ktorú zničil požiar.


V Slovane ste zažili aj roky hojnosti, boli ste asistentom trénera Dušana Galisa pri dvoch slovenských tituloch a Stanislava Grigu pri poslednom v roku 1999. Kde sa to pokazilo?

Do peňazí od sponozorov som nevidel, bol som tréner. Aj keby som ním nebol, bol to jeden veľký neprehľadný prepletenec, ako napokon na Slovensku v mnohých, ba vo väčšine sfér. Na jedno však stačí jednoduchá matematika. Na zisky z predaja futbalistov. Je to zhruba 600 miliónov korún. Ak by sa šafárilo pomerom 80 % percent pre klub a 20 % inam, je to v poriadku, hoci aj 90:10 by obstálo. Ibaže mám pocit, že to bolo takmer naopak. Slovan nemá jediný umelý trávnik. V čase, keď predal Dubovského, česť jeho pamiatke, Realu za sto miliónov, stál taký povrch desať miliónov. To sú tie krutosti.


Zdá sa, že Slovan dospeje k dohode so Slovenským futbalovým zväzom o výstavbe nového národného štadióna na Tehelnom poli. Súhlasíte s týmto riešením? Pripúšťate aj variant, že by na ňom hral svoje domáce zápasy aj Inter, v prípade, že pozemky na Pasienkoch by sa použili na iný účel?

O dohode som presvedčený s tým, že domovské právo na zápasy na ňom bude mať Slovan. Čo sa týka Interu, vylúčené to nie je. Fúziu si neviem predstaviť, už tu také bolo a neprinieslo to úžitok. Dva kluby na jednom perfektne vybavenom štadióne však rozhodne môžu existovať vedľa seba. Fungujú tak v Ríme i Miláne, a to dávam príklad pre nás z nadoblačných sfér. Trochu si zasnívam, ideálne by bolo, keby sa tie pozemky na Interi použili opäť na šport. Trebárs aj zábavného charakteru. Myslím teraz na rôzne streetbalové ihriská pre širokú verejnosť so slušným vybavením pre rekreačné športovanie.


Je káder A aj B-tímu už solídne zabezpečený?

Čo sa týka áčka, všetko ešte uzatvorené nie je. Káder sme posilnili, som presvedčený, že v druhej lige budeme hrať dôstojnú úlohu. Treba si uvedomiť, že od zostupového miesta nás delí len päť bodov, hoci sme v tabuľke piati. Škoda, že odkúpenie Slovana neprišlo skôr, udržali by sme viacerých mladých hráčov. Rozhodne chcem, aby bola nadväznosť medzi oboma tímami. Ideálne pre budúcnosť by bolo, keby sa áčko dostalo do prvej ligy a béčko by hralo druhú.


Prestupový termín sa skončil. Ako pokračujú rokovania s hráčmi, ktorých ste zaregistrovali?

So siedmimi sme už podpísali zmluvy. S ďalšími sme sa dohodli, ale k podpisu zatiaľ neprišlo. Mnohokrát sa čudujem, ako sa samotní hráči vysoko cenia. Neberiem im to, ale realita na Slovensku je iná. Tréner Zaťko chce v kádri 20 hráčov a troch brankárov, zatiaľ ich toľko nemáme. Aj sa niekedy nasmejem, ako sú mládenci pri rokovaniach podkutí. Agenti ich vedia pripraviť. Je to často tvrdý oriešok.


Nazdávate sa, že môžu zase raz prísť časy, keď dá hráč prednosť Slovanu, lebo je to Slovan? Aj keď mu ponúkne iný klub, napríklad menší zahraničný, o čosi lukratívnejšiu zmluvu?

Verím, že futbalová obec bude opäť Slovan raz tak vnímať. Hoci dnes často počujem od mládencov i dravých agentov - čo sa stále vraciate k tým starým časom, keď ste hádzali auty vidlami (smiech). Pri novej stratégii klubu rátame s bohatým klubovým životom. Dnešní, i budúci futbalisti si azda pozrú zápasy pred 40- až 50-tisíc divákmi, ako sa tými vidlami hralo. Celé ozdravovanie Slovana bude dlhé, ale môže to byť veľmi prospešná cesta pre celý futbal. Nechcem hlásať otrepané frázy, Slovan, nech je akokoľvek, je stále najslávnejší slovenský klub. Nech sa nad tým ktokoľvek pousmeje, iks rokov dozadu chodievalo na naše výbery dvesto-tristo detí, teraz ich príde dvadsať-tridsať. Iste, má to súvislosť aj s počítačovou dobou a ústupom popularity futbalu u nás ako ľudovej zábavy i súčasti kultúry národa. Aj v Španielsku, Nemecku, Taliansku, Anglicku, Česku je počítačová éra, ale futbal zostal mocným fenoménom. Myslím na jeho aktívne hráčske vnímanie i rozumný fanúšikovský konzum.


Aké sú priority pri tvorbe zmlúv a finančného i sociálneho zabezpečenia nových hráčov?

Dávame prednosť solídnemu, ale nie priveľmi vysokému platu s dôrazom na motivačné faktory. Hovorí sa tomu tuším pohyblivá zložka za dobrú prácu. Budeme prísne dbať na presné dodržovanie termínov výplat. Za január sme tak už spravili hneď na konci mesiaca, Ľudovít Černák trvá na tom, aby sa z toho stal model. Pre tých, čo majú rodiny, sa samozrejme snažíme zohnať byt. Slobodným chceme zabezpečiť spoločné ubytovanie vo veľkých bytoch, trebárs štvorizbových, aby mal každý hráč svoje súkromie. Poznám to ešte z hráčskych čias, je to veľmi dôležitá otázka, lebo zázemie výrazne ovplyvňuje výkon. Okrem financií garantujeme hráčom slušný štandard. Navyše máme predstavy o mimotréningovej aktivite, napríklad vzdelávacích programoch, sledovaní videa z iných zápasov.


Môže dosiahnuť slovenský klub zisk zo samotného futbalu, napríklad ako Real Madrid?

V našich pomeroch to reálne nie je. Nie je to otázka krátkodobého ba dokonca ani strednodobého horizontu. Slovenský klub ťažko postúpi do základnej skupiny Ligy majstrov, ani v Pohári UEFA dnes žiadny nemá šancu presadiť sa.


Iniciatíva prípravného výboru občianskeho združenia Slovana, ktorý vznikol ako opozícia k minulého vedeniu Slovana, vedie k zmene stanov klubu s cieľom dosiahnuť vyššie právomoci členov združenia. Aký je váš názor na to, že sa to výbor chystá zmeniť súdnou cestou?

Stanovy sú dané tak, že vedenie združenia (napríklad riaditeľ Roman Dubeň - pozn. red.) je akoby zabetónované, nemožno s nimi hnúť, nedá sa ani zvolať mimoriadna členská schôdza. S iniciatívou súhlasím, aby sa rozvíjal fanklub Slovana.


Je známe, že v tejto sezóne je hlav- ným cieľom klubu záchrana v druhej lige. Urobíte všetko pre to, aby sa v tej nasledujúcej Slovan prebojoval tam, kam patrí - do prvej?

Nechcem zverejňovať velikášske vyhlásenia. Snahou aj naďalej bude stabilizácia kádra s tým, že chceme byť v budúcej sezóne v hre o postup do prvej ligy.


Neplánujete na prvý zápas jari v Michalovciach zorganizovať zájazd?

Ďakujem za nápad, premyslíme to.


Druhý zápas hráte doma proti Šali, očakávate väčšiu kulisu, než tisícku, čo chodievala na Tehelné pole na jeseň?

Fanúšik bude zvedavý, ale dôležitý bude aj výsledok v Michalovciach. Divák je nedôverčivý, skeptika je ťažko presvedčiť. Rozhodne sa pokúsime získať si fanúšika späť. Spokojný budem, aj keď sa návštevy budú zvyšovať po stovkách.


Vizitka

Narodený: 17. 1. 1950 v Lovči

Vzdelanie: doktor práv, tréner prvej triedy

Kluby ako hráč: Žiar n. H., Slovan Bratislava, Dukla Praha, Hasselt (Belgicko), nižšie súťaže v Rakúsku

Úspechy - ako hráč: majster Európy (1976), majster Európy do 23 rokov (1973), 18 zápasov za reprezentáciu (4 góly), trojnásobný majster ČSR (1970, 1974, 1975), ako tréner: v role Galisovho asistenta dva tituly majstra SR, ako Grigov asistent tretí titul

Noví hráči SlovanaMeno Post Predchádzajúci klub
Veselovský brankár Slovácko (ČR)
Poliaček útočník Prievidza
Otočka útočník Slavia Praha
Opršal obranca Inter Bratislava
Hesek útočník Lapáš
Mikulec obranca Báč
Sladojevič stredopoliar Amadera (Port., II.)

Zmluvu zatiaľ nepodpísali

M. Jančula (Kiči, Hongkong), Kosmeľ (Briansk, Rus., II.) a kmeňoví hráči Slovana Demeter, Ducký, Brezinský mladší

Prvá správa: direktor je slušný chlap

Vždy bol slušný. Azda aj faulujúcemu protihráčovi povedal pardon. Ján Švehlík (narodený 17. januára 1950 v Lovči pri Žiari nad Hronom) premieňal na ihrisku vrodenú náturu nenápadnosti na úžasnú výhodu. Objavil sa vždy tam, kde to obranca nečakal. Dával góly, veľa gólov, hoci nebol ani vysoký, ani extra rýchly. V 279 ligových zápasoch ich nasúkal sedemdesiatdeväť.

Útočník-pierko mal danosť, bez ktorej aj z najväčšieho talentu vykrešete iba dobrý priemer. Švehlík má vrodenú inteligenciu. Športovú i ľudskú. Vzdelaním doktor práv ju vždy dokázal rozvíjať.

V dvoch pamätných zápasoch bol protagonistom práve touto vlastnosťou, hoci na ihrisku sa tomu hovorí šikovnosť. Vo finále majstrovstiev Európy hneď na začiatku stretnutia vedel kam sa postaviť, keď jeho "dvojča" zo Slovana Masný prihrával. Maier prvú strelu ešte s námahou vyrazil. Ale aj Nehoda z Dukly inštinktívne vedel, kde môže Janka nájsť spätnou prihrávkou. Nemýlil sa, nemecký brankár mohol chladnokrvnú opakovanú Švehlíkovu strelu iba virtuálne tlačiť z brány očami.

V bratislavskom derby Inter - Slovan v sedemdesiatom piatom, v jedinom, v ktorom išlo priamo o československý titul, dal dva góly. Prvý z nich bol úžasný (na 2:1 pre Slovan). Každý čakal, že Švehlík bude prihrávať, no on sa obtočil okolo Jurkemika a krútenou strelou urobil z Kovaříka v bráne Interu meravú sochu.

Pri spomienke súčasný športový riaditeľ Slovana odkryl tretiu vlastnosť - skromnosť. "Dal som dva góly, ale čo hral v tom stretnutí nezabudnuteľný Karol Jokl, strašné, že už nie je medzi nami, bolo nadpozemské. Lúčil sa so slovanistickým dresom, ten titul patrí v mojich spomienkach jemu."

Pred naším stretnutím sa do telefónu ospravedlnil, že príde v športovom. "Prepáčte, ale stále si akosi neviem zvyknúť na slovo direktor. Mám pocit, že ku mne nesedí."

Po rozhovore, ktorého pointa nebola v peniazoch, ale vo víziách, ako vrátiť Slovanu bývalú tvár, predsa len o peniazoch padla reč.

"Celý uplynulý rok som nedostal ani korunu. Manželka ma miestami jemne pérovala. Načo tam vlastne chodíš. A prečo ich vlastne nezažaluješ, keď to robia iní? Na prvú časť som jej odpovedal: a čo by som vlastne robil. Vieš, moja milá, koľko talentovaných chlapcov tam stále behá? A zažalovať? Predsa, práve Slovan urobil zo mňa to, čím som. V doraste Žiaru nad Hronom ma našiel výnimočný človek Viliam Čech, pripravovali ma legendárni tréneri Vičan a Vengloš. V slávnej Vičanovej ére som hrával za "béčko", ale tréner ma brával na lavičku prvého mužstva. Mal som dvadsať. V sedemdesiatom sme hrali posledný zápas v Trenčíne. Remíza znamenala titul. V poslednej minúte, za stavu 0:0, ma pán Vičan na minútu postavil. Aby som poznal, ako chutí veľký triumf. Na kraji Bratislavy nás čakala kolóna taxikárov, aby nás slávne doviezla do mesta. A ja by som sa mal s takým klubom súdiť. Tá značka Slovan predsa za nič nemôže. Žiaľ, dostali ju do rúk zlí ľudia," zamýšľal sa Švehlík. Potom sa na chvíľku zháčil: "Nenapíšte zlí, ale ľudia na nesprávnom mieste."

Ľudovít Černák po kúpe slávneho, ale zaprášeného "odznaku" v tvare päťuholníka, urobil prvý múdry ťah, keď vymenoval za športového riaditeľa Jána Švehlíka.

Slovanu môžu vrátiť slušnú tvár iba slušní ľudia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 7. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 9. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 17 810
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 151
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 092
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 12 094
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 053
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 769
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 629
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 834
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 713
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 668
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu