„Niektorí ľudia žijúci na dedinách sa ešte nejakým zázrakom dožívajú aj deväťdesiatich rokov. Ja musím povedať, že z nás sa nikto takéhoto veku nedožije. Bude skvelé, ak sa vôbec dožijem svojej penzie,“ hovorí Solovjovová. Do dôchodku by mala ísť v 55 rokoch.
Aj napriek tomu, že je teraz zdravá, predpokladá, že čoskoro zomrie „kvôli trvalému stresu v snahe prežiť, zohnať niečo na jedenie a dať vzdelanie svojim deťom“. Doktorka, ktorá zarába 1500 rubľov mesačne (asi 1800 korún), je presvedčená, že „nikdy nebudeme žiť dobre“.
Jej pacientom skracuje život hlavne vodka. Ako vraví, náchylnosť k pitiu je výplodom nedostatku nádeje. „Ľudia si vypočítajú, aby mali dosť peňazí na nákup jedla, a čo im zostane prepijú, pretože tieto peniaze budú aj tak o chvíľu bezcenné.“
Dzeržinsk bol vybudovaný komunistickými centrálnymi plánovačmi ako centrum ruského chemického priemyslu a výroby chemických zbraní. V roku 1997 organizácia Greenpeace vyhlásila, že priemerná dĺžka života obyvateľov tohto mesta sa znížila na 45 rokov.
Doktor Sergej Šamin s týmto odhadom nesúhlasí, avšak poznamenáva, že úmrtnosť v meste je významne vyššia, než je národný priemer Ruska.
(čtk)