BUDAPEŠŤ - Zoznam mien 19 prominentných spolupracovníkov bývalej maďarskej komunistickej tajnej služby je odvčera prístupný na internetových stránkach budapeštianskeho inštitútu Political Capital. Podľa rakúskej agentúry APA prináša málo prekvapení, lebo mená už boli známe.
Na zozname inštitútu, ktorý sa zaoberá politickými analýzami a poradenstvom, figurujú mená politikov, hudobníkov, športovcov, spisovateľov a novinárov, ktorí sa už k väzbám na komunistické tajné služby priznali.
Medzi donášačmi sú uvedení expremiér (2002 - 2004) Péter Medgyessy, ktorý pracoval ako agent 209 pre maďarskú kontrarozviedku, spolupredseda nacionalistickej Maďarskej strany spravodlivosti a života (MIÉP) István Csurka či súčasný guvernér Maďarskej národnej banky Zsigmond Járai.
Najväčšiu pozornosť vzbudila v polovici roku 2002 informácia zverejnená v maďarskej tlači, podľa ktorej premiér Medgyessy bol členom komunistickej špionážnej služby v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Medgyessy sa vtedy obhajoval tým, že na nikoho nedonášal, ale vypracovával odborné ekonomické správy a tajne vyjednával o vstupe Maďarska do Medzinárodného menového fondu.
Járai sa k spolupráci s tajnou službou priznal denníku Magyar Nemzet už v roku 2002, keď bol ministrom informácií vo vtedajšej konzervatívnej vláde. Podľa svojich slov vyhotovoval na svojich zahraničných cestách správy pre tajnú službu na jej nátlak.
V zozname špiónov a spolupracovníkov je tiež meno bývalého maďarského veľvyslanca vo Vatikáne Sándora Keresztesa. Ten podľa vlastnej výpovede síce "spoluprácu" s tajnou službou odmietol, ale podpísal sľub, ktorým sa zaviazal "hlásiť akcie proti ľudovej republike".
Inštitút Political Capital podľa vyjadrenia riaditeľa Krisztiána Szabadosa disponuje zoznamom 97 mien, ktoré zatiaľ nemôže zverejniť pre ochranu osobných údajov. Szabados vyhlásil, že verejnosť má 15 rokov po páde komunistického režimu právo dozvedieť sa kto, prečo a akým spôsobom s komunistickými tajnými službami spolupracoval.
Zverejnenie zoznamu na internete (www.politicalcapital.hu/lista) má podľa neho vytvoriť tlak na politickú elitu, aby publikovala zoznam všetkých agentov a spolupracovníkov komunistických tajných služieb.
Zoznam agentov a spolupracovníkov bývalej komunistickej štátnej bezpečnosti z obdobia 1944 - 1990 v Maďarsku dosiaľ oficiálne nezverejnili. Zverejnenie zväzkov v januári navrhla vládna Maďarská socialistická strana.
(čtk)