Slovenské ženy chodia často rodiť do Česka. Zaplatia za to, ale cítia sa bezpečnejšie. FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Väčšina žien chce rodiť radšej v zahraničí. Dúfajú, že tam sa o ne postarajú lepšie, ako v našich nemocniciach. "Od priateliek, ktoré už rodili, mám o našich pôrodniciach len negatívne informácie. Preto uvažujem o Rakúsku," hovorí Ivica z Bratislavy, ktorá by mala o pol roka rodiť.
V cudzine platia Slovenky za pôrod plnú sumu, v rakúskom Hainburgu vyjde okolo 1500 eur, štvordňový pobyt na 3000 eur, v nemocnici v Brne 15 000 českých korún. Súkromný pôrod v Bratislave vyjde asi na 22-tisíc. Ak však žena porodí v zahraničí neplánovane - na dovolenke alebo počas dlhšieho pobytu v krajine Európskej únie, zdravotná poisťovňa pôrod uhradí. Martin Kultan z poisťovne Dôvera povedal, že ak žena cestuje do zahraničia len preto, aby tam porodila, poisťovňa pôrod nepreplatí. Poisťovne zatiaľ nezaznamenali prípady, že by to ženy zneužívali a naplánovali si cestu tak, aby "vonku náhodou porodili".
Zdravotné poisťovne môžu preplácať operácie v zahraničí len v takých prípadoch, ak už pacienta nie je možné na Slovensku liečiť, alebo mu zákrok v zahraničí zachráni, či predĺži život. Počet pacientov, ktorí žiadajú o liečbu v zahraničí, sa v posledných rokoch nemení. Podľa Kultana je to tým, že lekári sú informovaní a o schválenie liečby v zahraničí žiadajú vtedy, ak už na Slovensku nie sú iné možnosti. Dôvera ročne vybaví asi 50 žiadostí, najčastejšie do Česka. Tam sa lieči zhubný nádor štítnej žľazy rádiojódom, aplikujú sa tvrdé šošovky pri diagnóze keratokonu.
Poisťovne liečbu v zahraničí neschvália, ak pacient chce ísť do zahraničia preto, lebo tam má rodinu a na Slovensku je sám. Poisťovňa pri posudzovaní žiadostí prihliada najmä na súčasný stav, priebeh ochorenia a stupeň bolesti.
Žiadosti na operácie mimo krajín Európskej únie sú veľmi zriedkavé.
(dro)
Slováci sa chodia liečiť domov
BRATISLAVA - Slováci, ktorí dlhšie pracujú v zahraničí, chodia domov, keď potrebujú náročnejšiu operáciu, alebo "dať si do poriadku zuby". Zdravotné odvody si platia v cudzine, ale liečba na Slovensku aj s nákladmi na cestu ich však vyjde lacnejšie, ako v zahraničí, kde je spoluúčasť pacienta vyššia.
Do roku 2005 platilo, že ak bol občan Slovenska v cudzine viac ako šesť mesiacov a odvádzal tam zdravotné poistenie, doma bol vyňatý zo zdravotného poistenia. Toto platilo aj, ak bol zamestnaný u zamestnávateľa, ktorý sídlil mimo Slovenska. Ak sa chcel cielene liečiť na Slovensku, musel si pýtať súhlas svojej poisťovne, alebo si liečbu doma zaplatiť. V prípade, že chcel byť iba poistený pre prípad nečakanej choroby, musel si pred cestou vybaviť komerčné poistenie. Mnohí však toto obchádzali tak, že doma figurovali ako dobrovoľne nezamestnaní a rodina im platila zdravotné odvody 420 korún mesačne. Zdravotná poisťovňa im potom uhradila liečbu rovnako ako ostatným.
Od januára platí zdravotné odvody za dobrovoľne nezamestnaných štát, ale minister zdravotníctva Rudolf Zajac už avizoval, že od júla sa to zmení.
Podľa Martina Kultana zo zdravotnej poisťovne Dôvera sa dnes pri občanoch Slovenska pracujúcich v zahraničí rozlišuje, či sú v krajinách únie, alebo mimo nej. (dro)
V krajinách únie
- platí, že osoba má byť verejne zdravotne poistená len v jednom štáte,
- ak sa občan Slovenska poistil v inom štáte, na Slovensku poistený nie je a neplatí si tu ani odvody. Pri návšteve na Slovensko má nárok na zdravotnú starostlivosť na účet svojej poisťovne, ak si pred cestou vybaví formulár, alebo má európsku kartu zdravotného poistenia.
Príklad
Ak je osoba zamestnaná a poistená v inom štáte, ale bydlisko má naďalej na Slovensku (napr. tzv. pendleri, cezhraniční pracovníci), bude mať nárok na plnú zdravotnú starostlivosť aj na Slovensku.
Ak bydlisko na Slovensku nemá a cestuje sem len raz mesačne, alebo párkrát do roka, bude mať nárok len na potrebnú zdravotnú starostlivosť (teda základné ošetrenie, nie už na následnú starostlivosť).
Mimo štátov únie
Poistenec nie je v systéme verejného zdravotného poistenia v týchto prípadoch:
ak osoba pracuje u zamestnávateľa, ktorý nemá sídlo na Slovensku - vtedy platí zdravotné poistenie v štáte, kde má jej zamestnávateľ sídlo, ak osoba pracuje v služobnom úrade, ktorým je ústredný orgán slovenskej štátnej správy a v zahraničí pracuje dlhšie ako šesť mesiacov, počas pracovného pobytu je poistená v zahraničí. ak sa osoba zdržiava v cudzine dlhšie ako šesť mesiacov a platí si zdravotné v cudzine. Ak by chcel byť občan Slovenska, ktorý pracuje v zahraničí, poistený aj počas krátkej návštevy na Slovensku, musí sa komerčne pripoistiť, alebo mať individuálne poistenie. Ak poistenie nemá, za ošetrenie zaplatí.
Plánovaná liečba v zahraničí
Ako žiadať o plánovanú liečbu
žiadosť o liečbu v zahraničí posiela poisťovni ošetrujúci lekár, ktorý vystaví návrh na liečbu, poisťovňa návrh preskúma a rozhodne, poisťovňa určí štát alebo zdravotnícke zariadenie, kde sa má liečba poskytnúť. Ktoré choroby sa na Slovensku neliečia
liečba zhubného nádoru štítnej žľazy rádiojódom, aplikácie tvrdých šošoviek pri diagnóze keratokonu, svalové biopsie s cieľom histochemického vyšetrenia pri diagnóze nervosvalových ochorení, endovaskulárne zákroky pri ochoreniach cievneho systému, transplantácia pečene pri cirhóze pečene. Príklad
žiadosti ktorej poisťovňa vyhovela:
Liečba ochorenia mozgových ciev endovaskulárnou metódou v Českej republike. Na Slovensku nie je možné absolvovať takýto typ liečby a ide o liečbu, ktorou sa predchádza život ohrozujúcej komplikácii.
ktorej poisťovňa nevyhovela:
Chirurgická liečba nádoru prištítneho telieska v Českej republike. Ide o liečbu, ktorá sa bežne a rovnako efektívne vykonáva aj u nás.
Zdroj: VZP Dôvera