Pri pestovaní ríbezlí poznáme dva druhy rezov: Tvarovací a výchovný rez robíme v prvých rokoch po výsadbe, aby sme vytvorili pevnú a pravidelnú korunku na stromčekových ríbezliach a dosiahli pravidelné rozloženie na kríkových ríbezliach. Udržiavací a zmladzovací je aktuálny v neskorších rokoch, slúži na získavanie pravidelných úrod ovocia.
Musíme pri tom brať ohľad na jednotlivé druhy ríbezlí. Zatiaľ, čo výchovný rez robíme v zimných mesiacoch a v predjarí, udržiavací rez je výhodnejší v lete po zbere úrody. Čierne ríbezle rodia na jedno- a dvojročnom dreve. Tvarovací rez pri nich končíme začiatkom štvrtého roka po výsadbe, udržiavací a zmladzovací rez musíme robiť každý rok. Pri ňom odstraňujeme odrodené troj- a štvorročné drevo. Spätným rezom zmladíme niektoré staršie konáre tak, že časť odrodeného dreva odstránime a necháme najbližší vlkovitý výhon na vytvorenie základného konára. Nakoniec odstránime slabo vyvinuté a prehusťujúce jednoročné výhony.
Červené a biele ríbezle rodia na dvoj- až trojročnom dreve. Rodivý obrast má väčšiu životnosť, preto sa udržiavací ani zmladzovací rez nemusí robiť tak často ako pri čiernych ríbezliach. Začať s ním môžeme po šiestom roku od výsadby. Zmladzovací rez nerobíme na jedenkrát, ale si ho rozdelíme aspoň na tri etapy. V prvom roku odstránime asi tretinu najstarších odrodených a poškodených konárov. Najhrubšie letorasty skrátime asi o štvrtinu. V druhom roku po zbere odstránime ďalšiu tretinu starého dreva a mladé skrátime. Zároveň odstránime slabo vyvinuté a prehusťujúce jednoročné letorasty. Takto pokračujeme, kým nezmladíme celý ker.
JOZEF POBJECKÝ
Rez stromčekových ríbezlí: A - korunka pred rezom, B - po reze.
KRESBA - AUTOR