Horúčka zvaná Super Bowl

Poznáte typ neliečiteľnej horúčky, ktorá sa každoročne na pár hodín vráti? Volá sa Super Bowl. Aj teraz jej podľahlo po celom svete vyše trištvrte miliardy divákov.

Americký futbal je najťažší kolektívny šport na svete, v ktorom je mimoriadne ťažké presadiť sa. Talent či drina často nestačia. Človek musí byť vyvolený, aby sa medzi profesionálov dostal, hovorí šéf prvého klubu amerického futbalu na Slovensku Bratislava Monarchs.

Poznáte typ neliečiteľnej horúčky, ktorá sa každoročne na pár hodín vráti? Volá sa Super Bowl. Aj teraz jej podľahlo po celom svete vyše trištvrte miliardy divákov.

Finále ligy amerického futbalu (NFL), čiže súboj víťaza Americkej a Národnej ligy vyvoláva neopísateľný športový ošiaľ. Nedeľňajší duel 39. ročníka medzi New England Patriots a Philadelphiou Eagles vo floridskom Jacksonville sledovalo podľa údajov agentúry Nielsen Media Research na obrazovkách americkej televíznej stanice CBS 86,1 milióna divákov. Povedané inak, každý tretí Američan sedel v nedeľu večer pred televíznou obrazovkou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rekord to nebol, v roku 1996 videlo finále medzi Dallasom a Pittsburghom 94 miliónov fanúšikov. Tak či onak, je to bezkonkurenčne najsledovanejší program počas celého roka. Ani raz za posledných dvadsať rokov sa nestalo, že by sledovanosť klesla pod 73 miliónov. Nečudo, že si televízia mohla dovoliť vypýtať za 30 sekúnd reklamy 2,4 milióna dolárov. Osemdesiattisíc dolárov za sekundu.

Aj tento rok z toho profitovali aj iné programy. Animovaný seriál o rodinke Simpsonovcov, ktorý nasledoval hneď po finále Super Bowlu, videlo vyše 23 miliónov divákov. Americký rekord kresleného programu za posledné desaťročie.

Futbal vytlačil aj politiku

Štát sa národnému ošiaľu už nebráni. Zvykol si, že pracovná morálka v deň finále povážlivo klesá. Finále Super Bowlu je každoročne aj dňom najväčšieho množstva dopravných nehôd. Môže za to najmä alkohol. Padajú aj rekordy v oblasti vandalizmu a násilia. Vlani súboj o trofej Vinca Lombardiho prevalcoval aj politiku. Primárky demokratickej strany v Južnej Karolíne kvôli nemu o deň posunuli.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo je práve Super Bowl taký sledovaný? Prečo má v USA väčší cveng než basketbalová NBA, hokejová NHL či obľúbená bejzbalová World Series?

"Pretože je to najťažší kolektívny šport na svete, v ktorom je mimoriadne ťažké presadiť sa. Talent či drina často nestačia. Človek musí byť vyvolený, aby sa medzi profesionálov dostal. Výber je veľmi krutý," vysvetľuje Ľudovít Gálka, šéf prvého klubu amerického futbalu na Slovensku Bratislava Monarchs. Pritom v jednom tíme pôsobí naraz asi sto hráčov. A-tím tvorí 53 futbalistov, ale všetci majú aj B či C-tím.

Za odmenu socha či ulica

Ľudovít Gálka žil istý čas v americkom Bostone, a tak veľmi dobre vie, ako si Amerika na tomto športe zakladá. "Hrá ho tam 600 univerzít na štyroch úrovniach. Futbalový tím má každé mesto. Super Bowl je méta, ktorá je pre mnohých už odmalička snom. Väčšinou nedosiahnuteľným, ale tým, ktorí to dokážu, stavajú sochy. Pomenúvajú po nich ulice. Aby im tak oplatili, že sen im naplnili aspoň ako fanúšikom."

SkryťVypnúť reklamu

Mnoho hráčov sa však Super Bowlu nikdy nedočkalo. "Je mimoriadne ťažké dotiahnuť to až na vrchol. Chce to mať aj šťastie, ale najmä dobré zdravie. Stačí jediné vážnejšie zranenie a je po nádejách. Priemerná kariéra profesionálneho hráča amerického futbalu trvá tri-štyri roky. Hoci sa nájde aj zopár výnimiek, ktorí pri tomto náročnom športe vydržali šestnásť sezón."

Výhodou amerického futbalu je možnosť začať v neskoršom veku. "Skauti si vyberajú talenty aj zo šestnásťročných chlapcov. V ostatných športoch vás v takom veku už nikto nechce. Tvrdia, že ste pristarý," hovorí Gálka.

Z hokeja si robia srandu

Človeku napadne, že v tomto ročníku sláva hviezd NFL ešte porastie. Veď hokejová NHL sa pre štrajk nehrala. Gálka si to však nemyslí. "To je problém hokejistov. Ostatné športy medzeru veľmi rýchlo a rady zaplnia. S popularitou amerického futbalu to však nemá vôbec nič spoločné. Možno v Kanade, ale Američanom hokej vôbec nechýba. Niektorí redaktori v amerických médiách si zo štrajku NHL robili srandu. Obľúbenosti NFL sa tam nič nevyrovná."

SkryťVypnúť reklamu

Platy najväčších futbalových hviezd sa v porovnaní s hokejovými či basketbalovými podľa Gálku dajú ťažko porovnávať. "To je individuálna záležitosť. Podľa mojich informácií zarobí profesionál v prvej sezóne ako nováčik 250-tisíc dolárov. Keď začína druhú, okamžite stúpa na 400-tisíc. Veľa však do toho môžu povedať zranenia. V momente, keď sa dostane na injury list, teda listinu zranených, ide s príjmom dole." Hviezda New England, quaterback Tom Brady, dostane za päť sezón spolu 30 miliónov dolárov.

Záujem aj na Slovensku

Finále Super Bowl je veľkou atrakciou pre celý svet. Aj preto si tretie víťazstvo New England Patriots nad Philadelphiou Eagles (24 : 21) vychutnalo v noci z nedele na pondelok vyše trištvrte miliardy divákov na planéte. "Netuším, kde všade americký futbal tak láka. Nadobro mu už prepadli Japonci, ktorí majú vlastnú ligu, chytá sa Čína. Priamy prenos vysielali okrem iných aj Rusi a rakúska ORF. Slovenská televízia zatiaľ mlčí," hovorí Ľ. Gálka.

SkryťVypnúť reklamu

Pritom aj u nás naberá americký futbal na popularite. "Na zápasy slovenskej ligy príde okolo štyristo-päťsto divákov, čo ma uspokojuje. Iné kolektívne športy, ako napríklad hádzaná, sa niečím takým, až na pár výnimiek, nemôžu pochváliť."

Po titule okruh Bostonom

Amerika rozoberala finále dlho po poslednej finálovej akcii. Víťazov na domácom Gillette Stadium v Bostone čakali na druhý deň po zápase dve tisícky nadšených fanúšikov. V utorok im na okružnej jazde aplaudovalo celé mesto. A majiteľovi klubu Robertovi Kraftovi blahoželal aj prezident George Bush. "Výhra v Super Bowle je pre mňa to isté, ako keď sa vám narodí dieťa. A každého potomka máte radi. Už aj preto, že každý je iný," vyznal sa Kraft.

Omamné chvíle opojenia z úspechu si na okružnej jazde mestom vychutnával aj jeden z hrdinov finále quaterback Tom Brady. Na rozdiel od zvyšku tímu neletel z Jacksonvillu do Bostonu, ale do New Yorku, kde krátko po prílete účinkoval v obľúbenej nočnej talkshaw Davida Lettermana.

SkryťVypnúť reklamu

V USA sa tvrdí, že niet v športe trpkejšej prehry, ako keď neuspejete vo finále Super Bowlu. Brady ironicky podotkol, že zatiaľ nevie, aký to je pocit. "Nejako sa nám nedarí zistiť to. Zatiaľ vyhrávame."

Bezpečnosť nadovšetko

Veľká udalosť je to v posledných rokoch aj pre bezpečnostné zložky. Finále v Jacksonville predchádzali mimoriadne opatrenia, ktorých sa zúčastnilo asi 50 bezpečnostných zložiek a 3500 agentov. Každý z 80-tisíc divákov musel prejsť pred príchodom na štadión detektorom kovov. Bez videokamery, detského kočíka, dáždnikov i mobilu. Policajti to návštevníkom odporúčali v záujme urýchlenia prehliadky.

Štadión Alltel obohnali drôteným plotom a betónovými zátarasmi. Kanalizačné otvory boli zamknuté. Nad Jacksonville vyhlásili 50-kilometrovú bezletovú zónu, v ktorej hliadkovali pohraničné a pobrežné jednotky. O povolení vplávať do mesta po rieke Svätého Jána na súkromnej jachte rozhodovala lotéria. Ostatné plavidlá sa museli držať v bezpečnej vzdialenosti, prípadne sa ubytovať na niektorej zo zakotvených výletných lodí, ktoré dočasne slúžili ako hotely. Ubytovacie kapacity mesta totiž pre potreby finále nestačili."

SkryťVypnúť reklamu

Pravidlá amerického futbalu

Zápas hrajú dva tímy, z ktorých každý má na ploche 11 hráčov (strieda sa bez obmedzenia). Cieľom hry je dostať loptu v tvare šišky do koncovej zóny súpera a zaznamenať tzv. touchdown. Zaň získava tím 6 bodov. Ak sa mu to podarí, má šancu pridať ďalší bod nasledujúcim kopom do brány.

Útočiace mužstvo má 4 pokusy, aby postúpilo dopredu aspoň o 10 yardov. Ak to dokáže, získa ďalšie 4 pokusy a môže sa posunúť bližšie ku koncovej zóne súpera. Ak nie, loptu získava súper. Počas jedného útoku môže útočiace mužstvo hodiť len jediný pas dopredu, inak sa lopta prihráva dozadu alebo do strany.

Útok sa končí buď zložením hráča s loptou, alebo nepodarenou prihrávkou dopredu. Ak sa tím dopustí faulu, získava súper buď útok navyše, alebo celý down (4 nové pokusy). Tím, ktorý má poslednú (štvrtú) rozohrávku a je na dostrel súperovej bránky môže sa pokúsiť skórovať aj kopom na bránku z poľa, za čo v prípade úspechu získava 3 body.

SkryťVypnúť reklamu

Obranca môže útočiaceho hráča zložiť akýmkoľvek tvrdým nárazom, nesmie ho však chytať za masku, držať ani blokovať zozadu či od pása dolu. Výnimkou je 5-yardová zóna v mieste rozohrávky. Takisto pri prihrávke sa možno doknúť prijímajúceho hráča až v momente, keď má loptu v ruke. Kým je lopta vo vzduchu, nesmie mu brániť v behu. Ak tak urobí, nasleduje trest, vďaka ktorému získava útočiaci tím yardy navyše.

Hrá sa 4x15 minút čistého času, ale zápasy trvajú aj 4 hodiny. Medzi druhou a treťou štvrtinou je 12-minútový polčas, v ktorom účinkujú rôzne hviezdy. Minulú nedeľu bol medzi nimi aj Paul McCartney, ktorý dostal za vystúpenie v prepočte 99 miliónov korún. To znamená, že za minútu spevu zarobil 8 250 000 korún.

Hracia plocha je buď z prírodnej, alebo umelej trávy. Má dĺžku 120 yardov, pričom 10 yardov na oboch stranách tvoria koncové polia tímov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 133
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 528
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 189
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 553
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 409
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 222
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 920
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 857
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu