Oranžová princezná: Tymošenková bola najviditeľnejšou a najradikálnejšou postavou oranžovej revolúcie. FOTO - REUTERS
Ukrajina sa môže pýšiť jednou z najneprehliadnuteľnejších političiek na svete. Charizmatická, krásna a inteligentná Julia, prezývaná aj Johanka z Arku či oranžová princezná, vystúpila minulý týždeň na politický olymp. Príbeh pravdepodobne najbohatšej Ukrajinky má však ďaleko od rozprávkového boja dobra proti zlu. Pripomína skôr postmoderný thriller, v ktorom niet čiernej ani bielej.
"Treba použiť všetky legálne metódy, ako dostať Kučmu z jeho úradu," dušovala sa vychudnutá a vyblednutá Julia Tymošenková krátko po 42 dňoch strávených v kyjevskom väzení. Bála sa, že strava aj voda sú otrávené, preto držala hladovku. Nakoniec sa jej síce Kučmu nepodarilo vyhnať z prezidentského paláca skôr, ako sa skončilo jeho volebné obdobie, ale dnes je premiérkou a môže sa stať najvplyvnejšou političkou na Ukrajine. Mnoho jej protivníkov vrátane bývalého prezidenta Kučmu, má oprávnené obavy o vlastnú budúcnosť.
Kráska z východu
Hoci je 44-ročná Tymošenková v rusky hovoriacej časti Ukrajiny považovaná za radikálnu nacionalistku, pochádza z východnej Dnepropetrovskej oblasti, podobne ako Kučma a viacero bývalých členov vlády a vplyvných oligarchov. Zlé jazyky hovoria, že po ukrajinsky sa naučila rozprávať len pred pár rokmi. Aj meno Tymošenková po manželovi si nechala poukrajinčiť z Timošenkovej.
Ako vzorná členka zväzu komunistickej mládeže Komsolu s prenikavým intelektom hravo vyštudovala ekonómiu a kybernetiku.
"Počas štúdií jej raz večer zazvonil telefón. Bol to omyl, ale chlapec sa rozhodol pokračovať v rozhovore. Bol to deň, keď Julia spoznala svojho budúceho manžela Alexandra," napísali o Tymošenkovej láske ukrajinské internetové noviny Ukrajinskaja Pravda. V čase, keď budúci ukrajinský prezident Kučma pracoval po štúdiu raketového inžinierstva v jednej z najväčších zbrojárskych firiem v Sovietskom zväze, mladá Julia si našla lásku - aparátnika, ktorý ju posunul v spoločenskom rebríčku nahor.
Prvý biznis, prvé milióny
V čase perestrojky, keď sa v polovici 80. rokov začali uvoľňovať ľady prísne centralizovanej ekonomiky, sa Tymošenková vrhla spolu s manželom Alexandrom a svokrom Gennadijom na prvý biznis. Všimla si, že čoraz viac susedov má videoprehrávač, a tak s pomocou rodinného kapitálu založila jednu z prvých sietí videopožičovní v meste. Rodinná firma sa rýchlo rozbehla a z Julie sa stala úspešná podnikateľka s prvým miliónom. Čoskoro začal Alexander obchodovať s kovom a ďalšími tovarmi po celom svete a k videopožičovniam pribudli spoločnosti zaoberajúce sa nerastným bohatstvom. Krátky čas Julia dokonca spolupracovala s budúcim dnepropetrovským oligarchom a Kučmovým zaťom Viktorom Pinčukom.
S pribúdajúcim vplyvom rástli aj spoločenské kontakty. Cesty Tymošenkovcov sa prekrížili s dnepropetrovským gubernátorom i s premiérom Pavlom Lazarenkom, ktorý si dnes odpykáva trest za ekonomické podvody v Spojených štátoch. Lazarenko veľmi rýchlo pochopil, akú moc má ako gubernátor v rukách. "Dnepropetrovské firmy, ktoré nespolupracovali s Lazarenkom, teda mu nedávali zarobiť, nemohli nakupovať energiu, plyn ani suroviny," napísal poľský denník Gazeta Wyborcza. Všetko sa to dialo na hranici zákona: všetci boli spokojní, lebo vďaka Lazarenkovi fungovali fabriky a ľudia dostávali plat. "A že gubernátor na tom zarábal - taký je život," povedal Gazete ekonóm blízky Tymošenkovej firme Serhij Talstov.
Plynová princezná
Alexander a Julia sa vďaka kontaktu na gubernátora dostali ľahko na čelo energetickej spoločnosti Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU), ktorá dovážala zemný plyn z Ruska. Julia mala 36 rokov, keď sa stala šéfkou tohto gigantu. Za miliardový biznis v kombinácii s pôvabom dostala od médií nálepku "plynová princezná". Písala sa polovica deväťdesiatych rokov.
Tymošenková sa Lazarenkovi odvďačila financovaním jeho politickej strany. Z vplyvného gubernátora sa v roku 1996 stal ešte vplyvnejší premiér. Firma JESU v tom čase kontrolovala štvrtinu ukrajinskej ekonomiky. Vtedy sa Tymošenková dostala do konfliktu s vplyvnou skupinou oligarchov z Dnepropetrovska na čele s Viktorom Pinčukom a ďalšími, ktorým svojím biznisom stúpila na otlak. Lazarenkova vláda však trvala iba rok. Odvolaný premiér sa dal na útek pred kriminálom a Tymošenková vstúpila do politického ringu. Kým Lazarenka na základe informácií ľudí od Kučmu odsúdili v San Franciscu za pranie špinavých peňazí, z Tymošenkovej sa stala jedna z najbohatších poslankýň ukrajinského parlamentu. Z dnepropetrovskej veľkopodnikateľky sa stala profesionálna politička. Odporcovia ju nie bez dôvodu považujú za rovnakú zbohatlíčku ako známych oligarchov Viktora Medvedčuka z Kyjeva, Rynata Achmetova z Donecka či už spomínaného Pinčuka, ktorí stoja na opačnej strane politického spektra. Podobne ako v ich prípade, aj jej majetok sa odhaduje na miliardy. Na rozdiel od nich sa však dostala do nemilosti prezidenta Kučmu a po viacerých popáleniach sa naplno oddala politike.
Johanka z Arku velí do boja
Počas pôsobenia v parlamente si za vlastné peniaze najala skupinu odborníkov. "V Najvyššej rade bola jednou z profesionálnejších poslankýň," povedal Gazete Wyborczej redaktor kyjevského týždenníka Polityka i kultúra Orest Sochar. Okrem podnikateľských kvalít, ktoré využívala na hrane zákona, jej súperi vedeli oceniť profesionálnu zdatnosť reformátorky. Nebolo prekvapením, keď v rokoch 1999 až 2001 pracovala v Juščenkovej vláde ako vicepremiérka. Na starosť dostala to, čomu rozumela najviac - energetiku. Začala brojiť proti bývalým konkurentom oligarchom, ktorí k veľkej časti zisku prišli vďaka nezdanenej tieňovej ekonomike.
Poznajúc staré triky z vlastnej skúsenosti sa Tymošenkovej podarilo vrátiť do štátnej kasy niekoľko miliárd hrivien. Oligarchovia začali sipieť. Na vládnej stoličke si preto neposedela dlho. V roku 2001 ju Kučma vyhodil z úradu. Navyše nad ňou začali krúžiť obvinenia z pašovania plynu a falšovania dokumentov. Prokuratúra sa začala vracať k jej podnikateľskému obdobiu z polovice 90. rokov. Jej muž Alexander, s ktorým už viac ako desať rokov nežije, sa dodnes ukrýva v zahraničí. V problémoch lietal aj jej svokor Gennadij.
Na necelé dva mesiace skončila vo vyšetrovacej väzbe. Ani vo väzení však neskrotla. "Na ochranu seba a vlastného klanu, v ktorom sú komunisti aj oligarchovia, Kučma demonštruje, že na Ukrajine nechce ani demokraciu, ani reformy, ale sebavedomo buduje totalitný systém," napísala Julia Tymošenková v liste z väzenia pre Financial Times. Podpísala sa ako väzeň svedomia, čo trochu nasrdilo ukrajinských politicky prenasledovaných väzňov. Po oslobodzujúcom verdikte Najvyššieho súdu zavelila Julia, prezývaná aj Johanka z Arku, do útoku. Čoskoro dostala do rúk silný argument proti Kučmovi. Škandál okolo smrti nepohodlného novinára Georgea Gongadzeho a s ním aj čoraz častejšie masové demonštrácie s jediným leitmotívom: Ukrajina bez Kučmu. "Ten, kto pozná Tymošenkovú, vie, že nikdy neodpustí svojim nepriateľom, obzvlášť Kučmovi, čas vo väzení," napísala o nej Ukrajinskaja Pravda.
Oranžová ikona
V čase vrcholiacej prípravy na prezidentské voľby, keď Tymošenková rozbiehala spoluprácu s kandidátom Viktorom Juščenkom, vydali na ňu ruské úrady zatykač za údajné podplácanie úradníkov na ministerstve obrany. Tymošenková sa bránila, že podobne ako obvinenia ukrajinskej prokuratúry, je to politický hon na ňu a pokus o diskreditáciu Juščenka, ktorého si Moskva na prezidentskom stolci želala zo všetkých najmenej.
"Som presvedčená, že obvinenia sa roztopia ako sneh po jari, pretože na nich nič nie je. Na druhej strane, je to pre mňa obrovský kompliment, pretože Kučma za posledných desať rokov proti mne použil kolosálnu mašinu a nikdy neuspel," povedala po dramatických voľbách tento rok Tymošenková. Ukrajinská prokuratúra jej nedávno dala zapravdu a jej stíhanie pre bezdôvodnosť zrušila. V Rusku je však stíhaná aj naďalej.
Opozičná líderka vlastnej strany Baťkovščina (Otčina) a neskôr aj bloku opozičných strán Blok Julie Tymošenkovej podpísala v lete minulého roka s Juščenkom dohodu, v ktorej sa dohodli, že ak sa Juščenko stane prezidentom, ona bude premiérkou. Juščenkovi nakoniec otvorili cestu k moci až masové protesty v Kyjeve. Tymošenková sa stala hviezdou "oranžovej revolúcie". Vynikajúca energická rečníčka, pri ktorej sa Juščenko strácal, oslovila davy.
"Dokáže sa pohrávať s emóciami davu ako nikto iný," napísala o nej agentúra Reuters. Bola to ona, kto v mraze poslal desiatky tisíc ľudí na prezidentský palác a kto ich motivoval, aby blokovali úrad vlády aj prezidenta. Bez radikálky Julie, ktorú mnohí pozorovatelia považujú za motor a mozog revolúcie, by mala Ukrajina po zmanipulovaných voľbách pravdepodobne proruského prezidenta Viktora Janukovyča.
Premení Ukrajinu na diamant?
"Vybudujeme taký tím, že Ukrajina bude žiariť ako diamant," sľúbila Tymošenková minulý týždeň po tom, ako ju parlament presvedčivou väčšinou potvrdil na poste premiéra. Niektorí kritici síce označili jej vládny program za nekonkrétny a nič viac než len sen, podľa analytikov však tandem Juščenko - Tymošenková šancu na zmenu po desiatich rokoch autoritatívnej vlády prezidenta Kučmu má.
Vláda začala zostra - rozhodla o zoštátnení a opätovnej verejnej súťaži oceliarskej spoločnosti Kryvorožstal, ku ktorému prišli za netransparentných podmienok a ďaleko pod cenu, jej starý známy - Kučmov zať Viktor Pinčuk a Rynat Achmetov z Donecka. Karta sa obrátila.
Kto je Julia Tymošenková?
Prefíkaná biznismenka či jedinečná reformátorka?
Takmer nikto nie je voči Julii Tymošenkovej (1960) neutrálny. Pre jedných je to kráska s prenikavým intelektom, pre druhých jedna z bohatých oligarchov, ktorí si šikovne nakradli. Posledných desať rokov má vlastných bodyguardov aj tím imidžmejkrov. Rada sa fotí a oblieka do módnych vecí. Beháva so psom v lese. S mužom už niekoľko rokov nežije. Vídavať ju s mladými priateľmi. Je to radikálka s ostrým jazykom, ikona oranžovej revolúcie. Stačí, aby zapojila šarm a už si získava publikum, hoci aj na nepriateľskom území. Predviedla to aj na poslednej návšteve v Donecku, kde si obliekla dres klubu Šachťor, ktorý vlastní miestny oligarcha Rynat Achmetov. Nedávno proti nej ukončili stíhanie za finančné podvody, v Rusku však na ňu stále platí zatykač za podplácanie. Za Juščenkovej vlády získala renomé reformátorky. Napísala 50 vedeckých prác. "Takže, kto je naozajstná Tymošenková?" pýta sa rádio Slobodná Európa. "Prefíkaná biznismenka či jedinečná reformátorka?" Najskôr oboje. Vášnivá i pragmatická.