V momente, keď za volantom zdvihnete mobilný telefón, pohotovosť vašich reakcií sa znižuje na úroveň 70-ročného dôchodcu. Zistila to nová štúdia vedcov z Univerzity v Utahu. Vôbec pritom nezáleží na tom, či používate hands-free sadu, alebo držíte mobil v ruke. Pre vaše okolie ste s mobilom za volantom dokonca rovnako nebezpeční ako opitý vodič s ôsmimi promile alkoholu v krvi. Zistilo sa to sledovaním reakcií vodičov telefonujúcich s použitím hands-free počas jazdy na simulátoroch.
Podľa výskumníkov by sa mali používania mobilu za jazdy bezpodmienečne vyvarovať najmä mladší vodiči, u ktorých schopnosť ovládať vozidlo popri telefonovaní klesá najvýraznejšie. U všetkých vodičov klesá počas telefonovania rýchlosť brzdenia o 18 percent, čo môže podľa štúdie často znamenať "rozdiel medzi tým, či zastavíte včas, alebo dieťa na ulici zrazíte".
Podľa Spoločnosti pre ľudské faktory a ergonomiku spôsobujú mobilné telefóny za volantom v Spojených štátoch smrť ročne 2600 ľuďom a 330-tisíc zranení.
Nová štúdia uvádza mobilné telefóny aj ako jednu z príčin vzniku dopravných zápch. Telefonujúci vodič si totiž necháva pred sebou o 12 percent väčší priestor, ako je normálne, a aj na opätovné zrýchlenie premávky reaguje o 17 percent pomalšie.
Výskum opätovne potvrdil aj nezmyselnosť zákonov vo viacerých krajinách vrátane Slovenska, kde je telefonovanie za volantom povolené s podmienkou, že vodič použije hands-free sadu a mobil nebude držať v ruke. Skutočnou prekážkou pre bezpečné šoférovanie nie je totiž prístroj, ale sústredenie mozgu vodiča na konverzáciu namiesto sledovania premávky.
Používanie hands-free sady znižuje teda len riziko pokuty, nie však nehody.