Štvrtok, 4. marec, 2021 | Meniny má KazimírKrížovkyKrížovky

Veriaci alebo homosexuál

Bar zastrčený v podzemí nenápadnej uličky v centre Bratislavy je jedným z miest, kde sa stretávajú gayovia a lesbické ženy. Vždy v utorok večer patrí tento priestor skupine ľudí, ktorí si hovoria veriaci homosexuáli. Už vyše roka sa tu schádzajú, aby ...

Cítenie človeku cirkev neberie, no berie mu právo prežívať partnerský homosexuálny či lesbický vzťah, hovoria veriaci homosexuáli. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL

Bar zastrčený v podzemí nenápadnej uličky v centre Bratislavy je jedným z miest, kde sa stretávajú gayovia a lesbické ženy. Vždy v utorok večer patrí tento priestor skupine ľudí, ktorí si hovoria veriaci homosexuáli. Už vyše roka sa tu schádzajú, aby si tu spolu vyjasňovali aj otázky súvisiace s vierou a ich homoorientáciou.

Keď Ľubovi Tancerovi poslala kamarátka mail, že chce medzi nich prísť režisérka s kamerou, bol prvý, čo súhlasil.

"Mnohí ľudia o homosexuáloch neradi počujú. Ale ja si myslím, že by mohli poznať aj náš svet," hovorí mladý vysokoškolský učiteľ. "Chcem, aby nás videli, aby sme neboli opradení iba nezmyslami, mýtmi a klišé, ktoré vôbec nemusia byť pravdivé. Sme predsa normálni ľudia, s ktorými sa dennodenne stretávajú."

Ľubo má s podobnými reakciami ľudí svoje skúsenosti. Promiskuita, nestálosť vo vzťahoch, hýrivý život, to sú charakteristiky, ktorých sa homosexuálovi od ,normálnych' ľudí bežne dostáva. "Mám pocit, že udržiavaný obraz o nás je skreslený, že treba preklenúť bariéru predsudkov a aj určitej diskriminácie," hovorí. Homosexuáli predsa nie sú iba tí, čo lovia v nočných baroch.

Na hrane viery a sexuality

Fámy o sebe ich trápia o to viac, že sú silne veriaci. Nesú v sebe komplikovaný rozpor a uvedomujú si, že jeho riešenie je otázkou na celý život.

"Náš problém je postavený na hranu - buď je človek veriaci, alebo homosexuál. Ak žiješ podľa vlastnej prirodzenosti, nemáš miesto v kresťanskom spoločenstve," vysvetľuje Ľubo. "Veľa homosexuálov znechutene opúšťa cirkev práve kvôli tomu, ako sa jej oficiálni predstavitelia správajú, koľko arogancie a netolerancie voči nim ,služobníci pokoja a lásky' v rámci svojich kázní šíria."

Právo na vzťah

Veriaci homosexuáli tvrdia, že cirkev ich nedokáže vnímať ako naozajstných veriacich. Kňazi akoby zabúdali na to, že homosexuál, tak ako každý iný človek, túži po vzťahoch a prežíva ich na istej duchovnej úrovni. Iba ten, kto má snahu zrieknuť sa svojej homosexuálnej orientácie, môže medzi ich ovečky prísť, modliť sa s nimi a prijímať sviatosti.

Čo však bráni veriacemu homosexuálovi prísť do kostola? "Mne osobne v tom už nič neprekáža," hovorí Ľubo. "Vo farnosti, odkiaľ som, ma už mnohí kňazi poznajú, pretože som ich oslovil a spovedám sa tam už roky. Nikdy som sa so svojou orientáciou netajil. Mám pocit, že ma berú normálne. Je to však asi zriedkavé."

Kto má problém s homosexualitou?

V cirkevných kruhoch prevláda názor, že homosexuál by mal žiť v celibáte. "Chcem spoznať racionálny dôvod, prečo cirkev partnerský homosexuálny vzťah odmieta. Všetky dôvody, ktoré uvádza, vedú k dôsledkom, ktoré sama nevie obhájiť. Pokúšam sa o dialóg, ale zatiaľ mi len odriekajú naučené neosobné frázy," tvrdí Ľubo, ktorého cieľom je predsvedčiť ľudí o tom, že partnerstvo dvoch ľudí akéhokoľvek pohlavia je správne. Snaží sa nielen o to, aby bolo cirkvou oficiálne prijaté, ale aj o to, aby si ľudia na túto skutočnosť zvykali a rozmýšľali nad ňou.

Podľa týchto mladých mužov majú problém s homosexualitou ľudia, ktorí nie sú si istí svojou sexualitou, a tým ani svojím partnerským vzťahom. Najalergickejšie na homosexuálov totiž reagujú práve tí, ktorí vlastné homosexuálne cítenie najviac potláčajú. "Ak je niekto vyrovnaný so svojou sexualitou a nemá predsudky, nereaguje na homosexuálov podráždene. Ľudia, ktorí sú láske otvorení, ju doprajú aj druhému," myslí si Ľubo.

Hľadať svoju orientáciu je hotová detektívka

Jozef je luterán. Do spoločnosti veriacich homosexuálov prišiel len nedávno, zvedavý na ľudí, s ktorými môže o homosexualite voľne hovoriť.

Nechodil ešte ani do školy, keď pocítil zaľúbenie v chlapcoch. Zo dvakrát bol síce zaľúbený aj do dievčaťa, ale hodnotí to ako čisto platonický vzťah bez sexuálneho rozmeru.

"Cítil som nejaký rozdiel, ale keďže som od prírody plachý, nehovoril som o tom. Navyše som vnímal skutočnosť, že sa o tom v mojom okolí nehovorí. Až potom, keď som bol asi ôsmak a čítal som nejakú detektívku, našiel som v nej zmienku o homosexuáloch. Pozrel som sa do slovníka cudzích slov a zistil som, že to, čo cítim, je homosexualita. Odvtedy mám svoju orientáciu pomenovanú."

Aj Ľubo už v trinástich vedel, že je homosexuál. Veriacim katolíkom sa však stal až v osemnástich, keď na túto vieru konvertoval. Nová a vzrušujúca predstava, že sa stal skutočným kresťanom, ho nadchýnala tak, že sexualita nebola preňho vôbec dôležitá. "Až neskôr som bol konfrontovaný s jej realitou. Začal som si uvedomovať, že pred Boha predstupuje nielen duchovná časť mojej bytosti, ale že som to celý ja, aj so svojou sexualitou," hovorí Ľubo.

Verí, že vo vzťahu je Boh prítomný a spája ľudí, ktorí sa milujú. "Postupne som dospel k tomu, že je to rovnocenná, právoplatná súčasť mojej bytosti a uvedomil som si, že Boh chce vstúpiť do každej jej časti. A že ak budem odmietať vzťah, nenadobudnem celistvosť a nebudem šťastný."

Ženy, muži a priateľstvo

Zaľúbiť sa je božské a milovať celým srdcom nie je len vec hormónov či hriešnej žiadostivosti, hovoria veriaci homosexuáli. Nie je však ľahké nájsť toho pravého.

Jozef si spomína na ženatého viacdetného muža, do ktorého sa veľmi zaľúbil a nevedel, čo si s tým počať. Nechcel, aby jeho cit narúšal rodinnú harmóniu.

"Ten človek ma veľmi chápal, pomáhal mi, jeho manželka, ktorá o tom vedela, tiež," hovorí. "Napokon sme sa všetci spriatelili. Zaujímavé je, že s ňou ako s priateľkou si dnes rozumiem lepšie ako s ním. Vo vzťahu k nemu som totiž cítil vždy niečo viac. Ostalo to však len na priateľskej úrovni a manželský vzťah sa nenarušil."

Čo sa týka priateľstiev so ženami, homosexuáli si s nimi naozaj dobre rozumejú. Pre Jozefa zatiaľ ostávajú záhadou iba lesbičky. "K nim som ešte neprenikol," vraví. Ľubo ich, naopak, pozná veľa, sú to vraj fajn baby.

Deti a služba spoločnosti

Udržať si vzťah je pre homosexuálov rovnakou prioritou ako pre ostatných ľudí. Nie je to ľahké, treba oň bojovať a nevyhýbať sa zodpovednosti. "V našich vzťahoch nie sú deti, ktoré bývajú hlavným dôvodom spolužitia muža a ženy, a potom to vyzerá, že naše vzťahy sú povrchnejšie," hovorí Ľubo. "No sú aj iné veci, ktoré môžu vzťah prehlbovať, napríklad služba spoločnosti, cirkvi či charita."

Tá sa však nevyhnutne spája s otvorenosťou. Jozef upozorňuje, že zatajovanie sexuálnej orientácie vyvoláva napätie aj v samotnom vzťahu dvoch mužov. "Mal som jeden veľmi pekný vzťah, ktorý trval dva a pol roka," spomína. "Trpeli sme však tým, že sa musíme skrývať. Stále sme sa tvárili, že sme príbuzní. Keď sme sa rozišli, uvedomil som si, že to mohol spôsobiť práve ten tlak."

"Nemáme v spoločnosti žiadnu podporu, naopak, občas cítime zo strany okolia nepochopenie," dopĺňa Ľubo.

Otvorenosť medzi svojimi

Homosexuál nachádza ozajstnú slobodu len v gay komunite. Tam sa nemusí na nič hrať. "Keby som bol absolútne slobodný, mohol by som sa vykašľať na to, čo na moju homosexualitu hovoria ľudia. Ale nie som úplne slobodný, musím brať ohľady na svojich rodičov," hovorí Jozef. Vie totiž, že väčšina ľudí okolo neho má voči homosexualite predsudky. "Neodsudzujem ich za to, majú na to právo, lebo to nepoznajú."

Jozefova mama sa bojí, aby sa o tom ľudia v rodnom meste nedozvedeli. V Bratislave je to vraj iné, ale aj tu by mu to zamestnávateľ zrejme dal pocítiť. "Na druhej strane, otvorenosť je úžasná a v partnerskom vzťahu by to stálo za to. Možno to niekedy pocítim," hovorí.

Pohnúť ľadmi je možno otázka desiatok rokov. A čo si títo mladí muži myslia o adopcii detí? Našli by u nich spoľahlivé zázemie? "Som za, aby to bolo možné," hovorí Ľubo a ostatní majú rovnaký názor. "Častým protiargumentom je, že deti od nás odkukajú sexuálnu orientáciu. Ale to je hlúposť," hovorí Jozef. "Ja som sa narodil vo fungujúcom heterosexuálnom manželstve, a ten model som neodkukal. Prečo?"

Čo hovorí homosexuálom biblia

Líši sa niečím veriaci homosexuál od neveriaceho? Podľa Ľuba ani nie, každý z nich to má v niečom ľahšie, v inom ťažšie. Veriaci sa však musí vyrovnávať so svojou orientáciou aj z hľadiska viery. Kresťanské spoločenstvo odporúča liečiť sa z homosexuality, čo je nezmysel, a zároveň môže homosexuálovi poskytnúť duchovnú podporu, ak sa podriadi požiadavkám cirkvi, ktoré však nie sú prijateľné pre homosexuálov.

"Je to dosť komplikované," vraví Ľubo. "Vyrovnávanie sa z hľadiska viery je proces individuálneho hľadania, nie dopredu predpísaných formuliek. Ale stojí to za to, lebo na konci je prehĺbený vzťah s Bohom."

Biblia hovorí o prijatí a láske. Čo sa týka homosexuality - pasáže, ktoré sa bežne používajú ako zbraň proti homosexuálom, hovoria podľa týchto mladých mužov iba o uvoľnených mravoch vo všeobecnosti. To však nie je o realite súčasných homosexuálnych kresťanov, ktorí sa usilujú o hlboké partnerské vzťahy založené na vernosti a láske.

Fakty o homosexuáloch

Homosexuáli - gayovia a lesbičky - tvoria asi štyri percentá svetovej populácie, ale údajne je ich dnes už oveľa viac. V mnohých krajinách bojujú za zrovnoprávnenie sexuálnych menšín.

Na Slovensku sa s nimi zatiaľ na oficiálnej úrovni nedebatuje a homosexuálne partnerstvá nie sú uznané. Politici a cirkevní predstavitelia o problém nemajú záujem, počuť od nich skôr diskriminujúce vyjadrenia. Minulý rok si Slovensko v rámci Európskej únie vybojovalo dokonca výnimku: ako jediné zo všetkých 25 členských štátov uplatnilo výhradu, že nebude uznávať ani homosexuálne partnerstvá uzavreté v iných členských štátoch.

Zákon o registrovanom partnerstve ľudí rovnakého pohlavia bol doteraz prijatý v jedenástich štátoch EÚ, napríklad v Holandsku, Švajčiarsku, Dánsku či Nemecku.

V Česku je prijatie zákona o registrovanom partnerstve na lepšej ceste ako u nás.

V Poľsku, kde sa vyše deväťdesiat percent obyvateľov hlási ku katolíckej viere a kde žije vyše dvoch miliónov gayov a lesbičiek, ho schválila v decembri minulého roka horná komora parlamentu.

V poslednom období sa homosexualita stala problémom v cirkevných kruhoch. Vatikán plánuje v tomto roku uverejniť dokument o kňazoch a homosexualite, na ktorom pracuje už päť rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Získaj náskok pred štartom
 2. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 3. Trnavská univerzita: 385 rokov akademickej excelentnosti
 4. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 5. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 6. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 7. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 8. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 9. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 10. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 2. BILLA má nový vernostný program pre deti – „SuperOsma“
 3. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 4. WESTech je distribútorom Dell Technologies na Slovensku
 5. Petra Vlhová venuje svoju prilbu do súťaže pre Plamienok
 6. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 7. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými?
 8. FVT orientovaná na modernú výučbu prepojenú s praxou
 9. 26 years of providing you with essential information
 10. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 20 366
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 15 218
 3. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 440
 4. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 7 300
 5. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 7 102
 6. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 669
 7. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 6 363
 8. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 6 208
 9. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 6 129
 10. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 6 065
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu