BRATISLAVA - Ministerstvo zahraničných vecí považuje zverejnenie programu prezidentov USA Georgea Busha a Ruska Vladimira Putina na Slovensku za nekorektné a program označilo za neoficiálny.
Denník SME včera zverejnil predbežný program oboch prezidentov, ktorý unikol z prípravného výboru summitu. Ten vydal stanovisko, že oficiálny program "sa stále pripravuje" a zverejnia ho až po dohode americkej a ruskej strany.
Podľa hlavného poradcu britského premiéra Tonyho Blaira pre boj proti terorizmu Davida Omanda únik takýchto informácií môže byť nepríjemný, ide o vážnu medzinárodnú záležitosť. "Organizátorov summitu to prinúti meniť program, čo nebude ľahké. Náhle zmeny zvyšujú riziko, že všetko nebude tak dobre zabezpečené. Vždy existuje riziko, že sa k teroristom, prípadne duševne narušenej osobe dostane návod."
Predčasné zverejnenie programu však podľa bývalého českého veľvyslanca vo Washingtone Alexandra Vondru nemôže ohroziť návštevu. Vondra mal na starosti prípravu a priebeh pražského summitu NATO v roku 2002. "Médiá nemajú takú silu, aby menili program," povedal.
Bývalý šéf slovenského Úradu na ochranu ústavných činiteľov Juraj Zábojník považuje únik programu v čase vojny proti terorizmu za "prekvapivý a nie príliš šťastný".
Aj on si však myslí, že to nemôže byť dôvodom na zmenu programu. "Bezpečnostné zložky oboch štátov spolu s našimi sú určite schopné zabezpečiť aj už zverejnené miesta pobytu oboch štátnikov."
Podľa Vondru nie je najšikovnejšie, keď necelé dva týždne pred summitom verejnosť nepozná aspoň základné body programu. Pri summite NATO organizátori zámerne zverejňovali relatívne podrobné plány. "Púšťali sme informácie vo vlnách. Tak, aby boli spokojní novinári, ale robili sme to aj vzhľadom na ľudí, aby vedeli, čo ich čaká."
Slovenský prípravný výbor sa rozhodol nezverejňovať nič, čo nie je definitívne.
Z bezpečnostných dôvodov ani v Prahe nikdy nezverejnili presný minútovník summitu. S dostatočným predstihom však bolo jasné, kde a čo sa bude ktorý deň diať.
Blairov poradca Omand hovorí, že v programe sú vždy miesta ako napríklad návšteva prezidentského paláca, kde je vopred jasné, čo sa bude diať a tam sa nasadzujú najprísnejšie bezpečnostné opatrenia. "Nie všade je to potrebné, aj preto je dôležité, aby zostali informácie utajené."
Podľa Zábojníka v tíme, ktorý summit pripravuje, by sa určite mali vyvodiť opatrenia, aby k takémuto úniku informácií už neprišlo a mali by sa nájsť vinníci.
(rk, kos, mož, mch)