
Spokojní demonštranti po odstúpení prezidenta ukazujú rany po zásahoch gumovými projektilmi. FOTO - REUTERS
y očakáva aj celý finančný svet. Politickí rasputinovia majú zatiaľ príležitosť šplhať a seriózni politici musia davy presviedčať, že bez reforiem sa nikam nepohnú.
Niektorí slovenskí politici situáciu prirovnávajú ku Slovensku. Naznačujú tak, ako mohli voliči dopadnúť, keby pokračovala politika „na sekeru“.
Odišiel na helikoptére
Podľa argentínskeho práva by sa mal prezidentskej funkcie chopiť viceprezident. Ten však už viac ako rok chýba, a preto prezidentská stolička pripadla perónistovi - predsedovi Kongresu Ramónovi Puertovi z opozičnej Partido Justicialista (PJ). Práve táto strana sa významne postarala o súčasnú ekonomickú krízu. Puerta vyhlasuje, že bude prezidentom iba 48 hodín, aby mohol vypísať predčasné voľby.
Argentínu aj zahraničných veriteľov a investorov upokojil vyhlásením, že bude chrániť majetok všetkých a nakŕmi aj hladných, ktorí Fernanda de la Rúu prinútili prezidentské sídlo Casa Rosada opustiť. De la Rúa hovorí, že odchádza, lebo sa mu nepodarilo s opozíciou dohodnúť na vytvorení prechodnej vlády.
Pampa nie sú Tatry
Čo má Slovensko a Argentína spoločné a čo ich rozdeľuje? Spoločným číslom oboch republík je 18-percentná nezamestnanosť. Avšak zatiaľ čo nezamestnaný Slovák spadne do sociálnej siete, ktorá je síce na európske pomery mizerná, nehladuje ako jeho argentínsky spolutrpiteľ. Na rozdiel od chudobného z Buenos Aires sa môže rovnako vybrať do Nemecka či do niektorej českej fabriky a na vládu nadávať spoza hraníc. Nezamestnaný Argentíčan takúto možnosť nemá a ani jeho dcéry nemôžu ísť „čičíkať“ deti do Brazílie alebo Chile.
Ekonomický kolaps v Argentíne súvisí s rokmi celonárodnej fiesty, počas ktorej sa míňali peniaze získané z privatizácie či úverov na populistické účely všetkých politikov. Zatiaľ čo Slovensko zahraničné dlhy spláca, Argentína je na pokraji bankrotu.
Novú vládu čakajú tie isté povinnosti ako predchádzajúcu. Musí veriteľov presviedčať, že prijme reformy a neohrozí zahraničných investorov. Má tiež „ficovskú“ možnosť vyhrážať sa, že podniky odpredané zahraničným spoločnostiam sa vrátia späť štátu. Riskuje však odchod do klubu izolovaného Fidela Castra.
Argentína dospela tam, kde by Slovensko skončilo, keby pokračovala politika zadlžovania a vysokých úrokov, ktorou sa žilo počas prechádzajúcej vlády.
JURAJ TOMAGA