tie hodnotiť až podľa výsledkov.
Podľa jedného z vysokých predstaviteľov Hamasu Saída Sajáma si Hamas ponecháva právo na „boj proti okupácii a na odvetu za zločiny Izraelu“. Prerušenie útoku sa týka „územia okupovaného od roku 1948“, teda židovského štátu, ktorý bol v tom roku založený, ale nie územia obsadeného v roku 1967, teda západného brehu Jordánu a pásma Gazy.
Nariadenie musí rešpektovať aj ozbrojená zložka Hamasu, oddiely Kásam. Vodca hnutia v Ramalláhu šajch Hasan Júsif povedal, že Hamas chce rozhodnutím predísť rozkolu medzi Palestínčanmi.
Ďalšia palestínska organizácia zodpovedná za predchádzajúce útoky na Izrael, Islamský džihád, sa k Hamasu nepripojila. Vodca jej libanonského krídla abú Imad Rifaj vyhlásil, že Islamský džihád bude pokračovať v samovražedných operáciách na území Izraela. „Nie sme ochotní uzatvoriť kompromisy. Náš boj proti nepriateľovi nie je územne obmedzený,“ povedal.
Podľa vysokého predstaviteľa izraelského ministerstva zahraničných vecí Gideona Meira je vyhlásenie Hamasu len taktickým krokom, ktorý má umožniť palestínskej samospráve zastaviť represálie proti teroristom z Hamasu. „To už Arafat v minulosti spravil. Keď sa mu to hodilo, požiadal teroristov, aby prerušili útoky, pretože mu to škodí na medzinárodnom poli,“ povedal Meir. Podľa Sajáma bola nočná schôdzka zvolaná s cieľom odstrániť napätie medzi samosprávou a Hamasom. Obom stranám sa na nej však nepodarilo dohodnúť na zásahu proti vodcovi Hamasu Abdal Azízovi Rantisímu, ktorého sa samospráva vo štvrtok pokúsila neúspešne zatknúť.
V posledných dňoch sa odohralo niekoľko ostrých potýčok medzi palestínskou políciou a stúpencami Hamasu. Samospráva začala radikálov v súlade s nedeľným sľubom Jásira Arafata zatýkať. V utečeneckom tábore Džabálija včera vypukla prestrelka medzi stúpencami Islamského džihádu a policajtmi. Dvaja ľudia prišli o život a viac ako 50 ich bolo zranených.
Izrael o zatýkaní radikálov tvrdí, že sa Palestínčania zameriavajú na nevýznamných členov.
(čtk)