i útokmi proti USA nie je žiadne spojenie. Rovnako Jack Straw v rozhovore pre vydanie britského denníka The Independent tvrdí, že „nie je žiadny dôkaz o spojení medzi Irakom a útokmi z 11. septembra.“
Powell zdôraznil, že vojenský úspech v Afganistane nezaručuje obdobný výsledok v Iraku. Sú to dve rôzne krajiny s rôznymi režimami a rôznymi vojenskými potenciálmi, uviedol Powell v rozhovore, ktorý včera uverejnil americký denník The Washington Post.
Obe krajiny sú také rozdielne, že nemôžete vziať afganský model a ihneď ho použiť v Iraku, uviedol Powell, aj keď pripustil, že USA sa Irakom stále zaoberajú. „Ale bolo by trochu unáhlené povedať „Fungovalo to tu - pozrime sa, ako to bude fungovať v Iraku,“ dodal.
Od teroristických útokov z 11. septembra sa Powell staval proti rýchlemu úderu na Irak. Zatiaľ sa v USA podľa Powella zameriavajú na Usámu bin Ládina a na Afganistan. „Ja ani nikto iný nevie, kde bin Ládin je. Prenasledujeme ho, pozeráme sa okolo seba. Môžeme nájsť jeho telo. Môžeme mať šťastie a naraziť na dôležitú spravodajskú informáciu. Kto vie?“
Powell uviedol, že americká vláda sa v súvislosti s možným zoskupením siete al-Káida po jej vyhnaní z Afganistanu sústredí predovšetkým na Somálsko. Americkí predstavitelia sa domnievajú, že niektorí bin Ládinovi stúpenci sú už v Somálsku a využívajú to, že v krajine nie je fungujúca vláda, napísal The Washington Post.
Prechodná vláda v tejto východoafrickej krajine však včera zatkla osem cudzincov podozrivých z terorizmu. Polícia v hlavnom meste Mogadišo potvrdila zatknutie „viacerých Iračanov“. Minimálne traja zo zadržaných tam žili niekoľko mesiacov po tom, čo boli vyhostení zo Spojených arabských emirátov.
Americký diplomat Glen Warren medzičasom ukončil dvojdňové rokovania so somálskou vládou. Predpokladá sa, že hovorili práve o boji proti terorizmu. Práve o Somálsku sa v ostatných dňoch hovorí najviac ako o krajine, na ktorú môžu USA rozšíriť svoju protiteroristickú kampaň. Pri somálskych brehoch sú už niekoľko týždňov americké vojenské plavidlá. (čtk)