nými voľbami. Proti návrhu na odkúpenie mestských lesov boli ministri za SDKÚ a KDH. Dlhy Košíc sa vytvorili aj za čias primátorovania Rudolfa Schustera. Spýtali sme sa politikov, či je kritika vlády zo strany prezidenta oprávnená.
MÁRIA KADLEČÍKOVÁ, vicepremiérka vlády: „Nemyslím si, že by to bol útok proti osobe pána prezidenta. To rozhodne nie. Podporila som však Košice. Je to jedno z najkrajších slovenských miest. Vo svete je dnes taká politika, že štát odkupuje lesy, aby sa mohol lepšie starať o zdravé životné prostredie.“
PAVOL HRUŠOVSKÝ, KDH: „Som prekvapený, že pán prezident z pozície svojho úradu komentuje rozhodnutie vlády. Predsa viackrát povedal, že nejde o riešenie problémov, ktoré súvisia s funkciou primátora, ktorú vykonával v Košiciach a funkciou prezidenta, ktorú zastáva teraz. S pánom prezidentom sa nestotožňujem.“
ZUZANA MARTINÁKOVÁ, SDKÚ: „Prezident má právo vyjadriť svoj názor. Napokon, bol primátorom Košíc. Zrejme má názor, ako by sa tam mala situácia riešiť. Myslím si, že vláda postupovala podľa objektívnych kritérií. Je zbytočné okolo toho ďalej špekulovať. Vo vláde zvíťazili ekonomické dôvody.“
BÉLA BUGÁR, SMK: „Nemyslím si, že je to útok na osobu prezidenta. Keby to bol útok, vláda a jej členovia by už okolo toho robili kampaň. Dobre, treba pomôcť. Neodhadli však jednu vec. Nemyslím si, že je v poriadku, aby sa vláda uzniesla na tom, že Prvá komunálna banka poskytne mestu pôžičku 1,2 miliardy korún. To nech si vybaví mesto priamo s bankou. Fakt, že mesto môže predať lesy a štát ich odkúpi, je iná vec.“
ANNA MALÍKOVÁ, SNS: „Priznám sa, že do tohto problému nevidím. Mohlo sa to však citlivejšie posúdiť. Ak sa podobný model zvolil pri riešení zadlženia Banskej Bystrice, Košice sú to isté. V konečnom dôsledku negatíva dopadnú na občanov.“ (sp)