
Dočasnú vládu bude viesť Hamíd Karzaj. FOTO - ČTK/AP
Porážka nie je ešte definitívna - vodca Talibanu mulla Umar i vodca al-Káidy Usáma bin Ládin sú ešte na slobode a tábory al-Káidy neboli celkom zlikvidované. Americká vojenská operácia teda v malej intenzite stále pokračuje.
Pozornosť sa však presúva na oveľa ťažšiu časť bitky. Na rekonštrukciu povojnového Afganistanu, budovanie administratívy a režimu, ktorý udrží mier, prinesie lepší život pre Afgancov a stane sa rešpektovaným členom medzinárodného spoločenstva. Symbolickým začiatkom tejto fázy je dnešná inaugurácia novej dočasnej vlády.
Pod jej dohľadom v nasledujúcich šiestich mesiacov pripravia podmienky na zvolanie Loja džirga, tradičného zhromaždenia afganských kmeňov, na ktorom rôzne etnické, kmeňové a náboženské skupiny po storočia spoločne rozhodovali o kľúčových záležitostiach krajiny. Zvolá ho bývalý kráľ Muhammad Záhir Šáh. Loja džirga vymenuje ďalšiu prechodnú vládu, tentoraz s mandátom 18 až 24 mesiacov. Druhá prechodná vláda dovedie krajinu k demokratickým voľbám najneskôr do júna 2004.
Všetky skupiny v rámci štyroch väčších zoskupení, i tie, ktoré sú nespokojné s úlohou, aká sa im ušla v budúcej vláde, dnes na inauguráciu prídu. „Teraz na tom tak veľmi nezáleží, pretože prechodné obdobie trvá šesť mesiacov a riešenie môžeme nájsť potom,“ tvrdí zástupca hazarskej menšiny, Karim Chálilí.
Keď vláda dokáže udržať mier, medzinárodné spoločenstvo je ochotné investovať do rekonštrukcie miliardy dolárov. Na konferencii darcov v Bruseli bol vo štvrtok vytvorený fond s 20 miliónami dolárov, z ktorého budú môcť členovia novej administratívy čerpať platy a financovať úrady, kým sa v Afganistane neobnovia mechanizmy normálneho fungujúceho štátu.
Nová vláda združuje skupiny, z ktorých v minulosti skoro každá proti každej bojovala. Taliban vládol v krajine päť rokov silou - formou islamských nariadení, ktorých plnenie si vynucovala náboženská polícia. Pred príchodom Talibanu bola v krajine takmer 20 rokov občianska vojna a generácie mužov tu nevedia nič iné než bojovať. Zo začiatku pomôže novej afganskej vláde udržať poriadok 3000 mužov medzinárodných mierových síl.
Hamíd Karzaj vyhlasuje, že prioritou novej vlády je mier a bezpečnosť a že dovedie boj proti terorizmu do konca. Teroristov chce vydať medzinárodnej justícii. Bude sa snažiť zjednotiť konkurenčné frakcie antitalibanských síl pod ministerstvom obrany a vybudovať jednotnú afganskú armádu. Ženy sa budú môcť slobodne rozhodnúť, či chcú nosiť burky. (kl, reuters, čtk)