Môjho vodiča skúsene ohmatávali od ramien po členky. Keď prišli ku mne, začali sa smiať. Fúzatý mudžahedín mi siahol do vrecka bundy, kde našiel zasoplenú vreckovku, čo je v Afganistane nevídaná vec. Potom sa povinnosti prehliadnuť ma vzdal a povedal, že ak vyhodím ministerstvo vnútra do vzduchu, berie akúkoľvek zodpovednosť na seba.
Dotknúť sa ženy chce síce každý Afganec a v hustom dave to mnohí skúsia, verejne je však ženské telo tabu.
Dnes bude prvé slávnostné zasadnutie novej afganskej vlády. V Kábule zavládol prísny režim. Už sa nedalo s úsmevom prejsť autom až pred dvere hlavného vojenského štábu. Pri vstupe do vládnych budov je dvakrát viac ozbrojených hliadok než dosiaľ. Za „bakšiš“ sme však nakoniec prešli všade. Vstup i do toho najtajnejšieho objektu je povolený, ak má na to záujemca plnú peňaženku.
Najväčšia hystéria zavládla medzi novinármi. Sála ministerstva vnútra, kde dnes zloží prísahu nová vláda v čele s Hamídom Karzajom, nie je práve najväčšia a 12 svetových televíznych spoločností vysiela cerémoniu v priamom prenose. Tri dni pred akciou už afganskí úradníci zakresľovali na najrôznejšie papieriky na stenu i na podlahu, kde kto bude stáť, čo bude mať v ruke a odkiaľ dotyčný je.
Do hlavného afganského mesta Kábulu sa minulý týždeň zišli nielen ďalšie stovky novinárov, ale i delegácie z vyše dvadsiatich krajín. Kvôli vzácnym hosťom novinárov vysídlili z druhého – najkomfortnejšieho – poschodia hotela Internacional a natlačili ich do tretieho poschodia, kde je chladno a neútulne.
Na miestne pomery luxusné izby obsadili včera delegáti a aj niektorí členovia novej vlády. Tá sa totiž skladá zo zástupcov väčšiny národností žijúcich na území Afganistanu a mnohí ministri nebudú mať zatiaľ v Kábule vlastné ubytovanie. Koniec koncov o nič neprídu. V hoteli budú mať na rozdiel od zvyšku mesta aspoň väčšinu dňa elektrinu a občas i teplú vodu, čo Kábulčania zažili naposledy pred mnohými rokmi.
Z 23 ministrov a 5 vicepremiérov sú dve ženy, z toho má jedna vojenskú hodnosť generála a bude ministerkou zdravotníctva. Druhá je bez hodnosti a ako vicepremiérka pre veci žien sa bude starať o nápravu toho, čo na nežnom pohlaví napáchali talibovia i ďalší fundamentalisti.
Najväčšiu hrôzu mali ochrancovia z kameramanov. Kamera je v Afganistane od septembra tohto roku, keď dvaja muži vydávajúci sa za novinárov vyhodili do vzduchu seba aj slávneho vojvodcu Achmada Šáha Masúda, predmetom rovnako podozrivým ako do vianočného papiera zle zabalená debna s muníciou. Bombu mali takzvaní novinári vtedy totiž práve v kamere a v batériách. Preto sa teraz ochranka kamier doslova štíti a prakticky ich nikdy neprehliada. Len upozorňuje ich majiteľa, aby v nich nenosili výbušniny.
Sála ministerstva vnútra, kde Afganistan po 23 rokoch vojny robí významný pokus ustanoviť čosi, čo sa aspoň trochu podobá vláde, je vyzdobený veľkými, neprirodzene farebnými portrétmi Achmada Šáha Masúda, popri ktorých vyzerajú ministri ako vyblednutí liliputáni.
Väčšina ľudí na uliciach nám včera s usmevom tvrdila, že keď zajtra nevyhodia celú novú vládu do povetria, šance pre mier s Afganistanom sa zasa o niečo zvýšia.
Autor: Petra Procházková pre SME agentúra Epicentrum, Kábul