BRATISLAVA – V budúcom roku sa nebude výrazne zdražovať. Aj vďaka tomu, že sa blížia voľby a vláda sa rozhodla ušetriť peňaženky voličov. Zvýšila len cenu plynu pre podniky.
Hoci to pocíti približne tretina obyvateľov na účtoch za teplo a teplú vodu, bude to jediná položka, ktorá zdražie kvôli vláde. Ceny elektriny, plynu, vodného, stočného zostanú rovnaké, nezvýši sa ani regulované nájomné.
„Bol to politický ťah na voličov. Ak by vláda pokračovala vo zvyšovaní regulovaných cien priebežne, nepredstavovalo by to veľkú záťaž a vyhli by sme sa skokom v ďalších rokoch,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Tomáš Kmeť.
Výsledkom stabilných cien bude rast reálnych miezd. Nízka inflácia, ktorá bude výsledkom nezvyšovania regulovaných cien, sa totiž prejaví na spomalení tempa zdražovania tovarov a služieb. Z výplaty si teda budeme môcť dovoliť viac.
Analytik Kmeť upozornil, že dobrá správa pre peňaženky nemusí byť dobrou správou pre ekonomiku: „Rast reálnych miezd bude umelo zveličený. Nie je to dobré, pretože to nie je primerané stavu ekonomiky“. Dôvod na radosť pominie už v dvoch nasledujúcich rokoch, keď bude musieť nasledujúca vláda dobehnúť uvoľňovanie cien.
V zdražovaní však vládu tentoraz plne zastúpili Slovenské telekomunikácie. Tie zvýšia cenu za telefonovanie aj používanie internetu. Nedávno sprivatizovaný podnik vie, že o čo vyššie nasadí teraz ceny, o to viac mu budú po otvorení trhu platiť jeho konkurenti za prenájom liniek. Výsledkom tejto politiky je, že na Slovensku je cena za pripojenie k internetu najvyššia zo štátov OECD.
Smerom hore sa pohne aj cena za odvoz odpadu – náklady na tieto služby sa prenesú z mesta na občana. Drahšie budú aj cigarety. Poslanci sa totiž rozhodli, že peniazmi z vyššej spotrebnej dane na cigarety budú kompenzovať nezníženie štátnej prémie v stavebnom sporení, o ktoré sa postaral lobing stavebných sporiteľní.
Viac v rubrike CENY 2002