Horská služba zatiaľ nemá kompetencie, aby pohyb motorkárov a skútristov obmedzila. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
KREMNICKÉ VRCHY, VEĽKÁ FATRA - V lete terénne motorky a v zime snežné skútre znepríjemňujú život návštevníkom hôr. Legislatívne neexistujú pre skútristov v horách žiadne výraznejšie obmedzenia. Jazdia kdekoľvek. "Nerešpektujú prakticky nič. Stretávam ich v horách aj uprostred noci a neraz v lavinóznych terénoch na nedostupných zvážniciach," hovorí Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách.
Pred časom narazil na skúter v nedostupnom teréne pod svahmi Krížnej. Skútre majú dôsledky aj na okolitú prírodu. Podľa Sanigu zver úplne prichádza o svoj bežný denný režim. Skútristi môžu zobudiť aj medvede. Zvieratá môžu byť natoľko vystresované, že kým si nájdu v snehu nový úkryt, zahynú od hladu. "Kým nebudú skútre evidované ako motorové vozidlá, problém sa zrejme nepohne dopredu," dodáva Saniga.
Horská služba v lyžiarskom stredisku Skalka zatiaľ nemá kompetencie, aby pohyb motorkárov a skútristov obmedzila. Pokúšajú sa aspoň o to, aby mali o skútristoch prehľad a aby ich prinútili rešpektovať pokyny záchranárov. "Skúšame sa s nimi dohodnúť. Väčšina nás rešpektuje aspoň v tom, že nechodí na trate, keď je tam najviac lyžiarov. Uprednostňujú popoludňajšie hodiny, keď vypnú vleky a lyžiarov je v horách málo," hovorí Viktor Halíř z horskej služby na Skalke.
Na deravú legislatívu upozorňuje aj primátor Kremnice Miroslav Nárožný. Z veľkej časti je totiž územie Kremnických vrchov majetkom mestských lesov Kremnica: "Viackrát sa mesto zaoberalo otázkou, ako tento problém riešiť. Legislatíva nám však v tomto smere veľa neumožňuje, aj keď ide o poškodzovanie nášho majetku," dodáva primátor. Aj podľa neho by problém pohlo dopredu, keby museli byť motorky a skútre označené evidenčnými značkami.
Kremnické vrchy sú popri Donovaloch a Veľkej Fatre najčastejším cieľom terénnych motorkárov a skútristov. (eta)