Jukos bol ešte nedávno najväčšou súkromnou ruskou firmou v krajine, dnes je na hranici bankrotu. Group Menatep vlastní 51 percent akcií Jukosu, ktoré ešte v roku 2003 predstavovali úctyhodný majetok - 17 miliárd dolárov. Dnes, keď prezident Jukosu Michail Chodorkovskij sedí viac než rok vo väzení a majetok Jukosu je štátom de facto nelegálne konfiškovaný, nemajú takmer žiadnu cenu.
Suma 28,3 miliardy dolárov má byť kompenzáciou za všetky kroky, ktoré ruský štát podnikol proti Jukosu a ktoré viedli doslova k ožobráčeniu pôvodne ropného gigantu. Značnú časť z týchto krokov považujú akcionári za nezákonné a odporujúce medzinárodným dohovorom. Žaloba na Rusko je podaná v súlade s pravidlami OSN o medzinárodnom obchodnom práve - Energetickou chartou. Chartu podpísalo v roku 1991 i Rusko, ale Rusi ju nikdy neratifikovali.
O svojom zámere podať žalobu upozornilo vedenie spoločnosti Rusko už v novembri minulého roka a navrhovalo vtedy kompromisné riešenie. Štát však vôbec nereagoval. Teraz, po troch mesiacoch, by sa teda v súlade s Energetickou chartou mohol celý spor odovzdať medzinárodnému arbitrážnemu súdu. Ak by Moskva rešpektovala rozhodnutie medzinárodných inštancií, hrozí jej, že bude musieť vyplatiť svojmu úhlavnému nepriateľovi, akcionárom Jukosu, miliardové kompenzácie, alebo, ako sa v Rusku v ekonomických kruhoch už šepká, vrátiť Jugansneftegaz pôvodnému vlastníkovi. "Čas, keď sme len upozorňovali, zanikol, dnes začíname dôležité kroky na navrátenie strateného majetku," vyhlásil včera riaditeľ Group Menatep Tim Osborne.
Za najväčší úder pre Jukos sa považuje práve strata "Juganska", najväčšej a najbohatšej ťažobnej divízie Jukosu. Bol predaný vlani v jeseni na príkaz súdu a výťažok z aukcie mal byť venovaný na úhradu daňových dlhov Jukosu. Podľa akcionárov však ruský štát sfalšoval kúpu Juganska neznámou a narýchlo utvorenou spoločnosťou Bajkalfinancegroup a tú vzápätí pohltil. De facto sa Rusko takto zmocnilo obrovského, pôvodne súkromného majetku.
Predstavitelia právnickej spoločnosti Shearman and Sterling zastupujúci Menatep sú triezvo optimistickí ohľadne úspechu v medzinárodnej arbitráži. Podľa nich nejde však zďaleka o jednu možnosť, ako pomocou medzinárodného práva dosiahnuť spravodlivosť i nápravy škôd. Podľa nich Rusko metodicky ničilo Jukos, na čo sú presvedčivé dôkazy.
Moskva sa však zrejme nemieni ani kajať, ani začať vyjednávania. Včera moskovský arbitrážny súd zamietol ďalšie žiadosti Jukosu, ktorý chce prehodnotiť daňové výmery z minulých rokov. Jukos tú včerajšiu rovnako ako všetky predchádzajúce arbitráže prehral a bol odsúdený na zaplatenie dlžnej sumy z daní i obrovských pokút.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME