BRATISLAVA - Ministerstvo financií považuje za dostatočné zabezpečenie výnosu z predaja Slovenských elektrární tzv. prirodzený hedging. V praxi to znamená, že príjem v eurách štát nezamení na koruny, ale použije na splatenie svojich dlhov, ktoré sú tiež v eurách.
"Celkový objem záväzkov štátu v európskej mene je v súčasnosti viac ako dve miliardy eur. Ku kurzovej strate nedochádza, keďže štát má otvorenú opačnú devízovú pozíciu a pri akomkoľvek pohybe kurzu koruny oproti euru je strata z jednej pozície kompenzovaná ziskom z druhej pozície," povedal hovorca ministerstva financií Peter Papanek.
O dodatočnom zabezpečení sa na finančnom trhu podľa Papanka zatiaľ neuvažuje. "Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity bude monitorovať potenciálne kurzové riziko pri predaji akcií elektrární a je možné, že v budúcnosti pristúpi k využitiu niektorého za zabezpečovacích finančných nástrojov - derivátov," povedal hovorca rezortu financií. "Takýto krok však je potrebné starostlivo zvážiť, lebo eliminácia rizika veľkej hodnoty prináša veľké náklady. Okrem toho realizácia takejto transakcie môže priamo pôsobiť proti snahe NBS spomaliť posilňovanie koruny," dodal.
Podľa hovorcu ministerstva hospodárstva Maroša Havrana obrana proti kurzovému riziku nebola zakomponovaná ani do transakčných dokumentov. Havran tvrdí, že vďaka prirodzenému hedgingu je výnos zabezpečený minimálne do mája, keď sú splatné niektoré záväzky štátu v eurách. "V máji zvážime ďalší postup, keďže bude jasnejšie ako v súčasnosti, keď v procese privatizácie dôjde ku closingu, a teda vyplateniu zvyšných 70 percent kúpnej ceny za," povedal Havran. Prvých 30 percent ceny taliansky Enel vyplatí po podpise privatizačnej zmluvy na budúci týždeň. (tc)