Pavel Kavánek, šéf ČSOB, môže akcionárom oznámiť dobrú správu: spor so Slovenskom sa skončil, banka dostane peniaze späť. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
Dohoda namiesto verdiktu
Podľa ministra financií Ivana Mikloša je dohoda s ČSOB výhodnejšia ako súdny verdikt. "Ak by išlo len o naplnenie rozhodnutia arbitrážneho súdu, stálo by to Slovensko o 210 miliónov korún viac ako pri súčasných podmienkach dohody s ČSOB," povedal Mikloš.
Slovensko zaplatí banke súdom určenú sumu 24,8 miliardy korún. Časť sumy, 16 miliárd korún, zaplatí už 11. februára. Podľa Mikloša ide o peniaze, ktoré sú okamžite k dispozícii na štátnych účtoch. Zvyšok, necelých deväť miliárd korún, doplatí 1. januára 2006. Ministerstvo uprednostnilo budúcoročný termín preto, aby nemuselo meniť zákon o aktuálnom štátnom rozpočte.
Úspora 210 miliónov v porovnaní s presným naplnením súdneho verdiktu vyplýva z lepších platobných podmienok dohodnutých s ČSOB. Slovensko nebude platiť päťpercentný sankčný úrok, ktorý nariadila arbitráž. Od 30. marca, keď sa suma začala úročiť, do termínu platby (11. februára) by táto suma dosiahla zhruba 40 miliónov korún.
Ďalší pokles výdavkov vyplýva z dohody s ČSOB o jednopercentnom úročení ôsmich miliárd korún, ktoré dostane banka na účet v prvý deň budúceho roka. Ak by sa mal do detailov naplniť verdikt, Slovensko by si muselo osem miliárd požičať na finančnom trhu za úrok zhruba 3,5 percenta.
Odvolaniu neverili
Prečo sa ministerstvo neodvolalo proti výške platby alebo rovno proti podstate rozsudku? Mikloš to odôvodnil malou pravdepodobnosťou úspechu. "Záväzok vznikol jednoznačne vinou predchádzajúcich vlád z rokov 1993 až 1997, bol viackrát opakovane potvrdený, takže sme usúdili, že by ho bolo ťažké spochybniť," povedal minister.
Právna kancelária Shearman and Sterling zastupujúca Slovensko odporučila ministerstvu technické odvolanie, ktorým sa dala spochybniť výška záväzku. "Z celkovej sumy takmer 25 miliárd korún by bolo podľa nej možné spochybniť takmer 3,3 miliardy korún," povedal Mikloš. Pravdepodobnosť úspechu, že podstatnú časť z tejto sumy súd uzná, však kancelária vyčíslila na menej ako päťdesiat percent. Ministerstvo navrhlo právnej firme zmenu jej odmeňovania za služby tak, aby v prípade odvolania znášali časť rizík. Kancelária na to nepristúpila, "čo svedčí o tom, že nie až tak veria v úspech," dodal Mikloš. Náklady na právnu kanceláriu, ktorú vybrala vláda ešte v roku 1997, dosiahli doteraz 627 miliónov korún.