BRATISLAVA - Slováci dnes internet najväčšmi využívajú na komunikáciu a získavanie informácií. Ako vyplynulo z minuloročného výskumu verejnej mienky agentúry MVK, najčastejšie sa do siete pripájajú kvôli elektronickej pošte, posielaniu elektronických pohľadníc, SMS-iek a oproti predvlaňajšiu prudko narástlo aj chatovanie.
Zameranie slovenských surferov najmä na komunikáciu a zhľadúvanie informácií potvrdzujú aj audity návštevnosti slovenských internetových stránok spoločnosti TNS SK. Podľa riaditeľa firmy Ivana Šimeka je dlhodobo slovenskou jednotkou internetový portál zoznam.sk, ktorý sa používa na vyhľadávanie informácií. "Ostatné stránky za zoznamom ďaleko zaostávajú," povedal. Ďalším v poradí je najväčší chatový portál azet.sk. Súčasťou oboch najnavštevovanejších internetových stránok sú bezplatne prístupné schránky elektronickej pošty.
Preferencie slovenských návštevníkov internetu zatiaľ nezmenil ani prenik rýchleho internetu, ktorý umožňuje napríklad sťahovanie hudby a filmov či hranie sieťových hier. Rýchle pripojenie totiž zostáva doménou miest, kým na vidieku sa presadzuje podstatne lacnejšie bezdrôtové pripojenie cez rádiové siete. "Mnohí vidiečania sa zatiaľ s internetom len zoznamujú a na to im stačí pomalšie pripojenie," myslí si Roman Greguš, marketingový riaditeľ Slovanetu, ktorý dnes poskytuje pripojenie asi tridsiatim dedinám. Zákazníkmi na vidieku sú najmä individuálni záujemcovia. "Väčšinou ide o prípady, ak starosta neprejaví záujem o internet, ale z ich strany je záujem značný," približuje situáciu na vidieku Greguš. V mnohých prípadoch je však podľa neho v obciach pripojený aj obecný úrad, miestne neziskové organizácie a združenia.
Bezdrôtové siete internet značne zlacňujú tým, že umožňujú obísť telefónne linky Slovak Telecomu či káblovú sieť UPC a rozložiť päťciferné mesačné poplatky za pripojenie medzi viacerých požívateľov. "Počítače v dedine sú poprepájané lokálnou sieťou, ktorú do internetu bezdrôtovou technológiou pripája internetová firma," povedal administrátor siete v Novom Ruskove na východe Slovenska Jaroslav Štefka. Obyvatelia dediny tak môžu mesačne surfovať už za 200 korún vrátane DPH. Podľa Štefku aj oni na internete najmä debatujú. "Najväčší problémom je, keď v obci nejde chat," povedal Štefka. (dc)