|
Na námestí Meskla Square, mieste, kde bývalý vojenský režim organizoval vojenské prehliadky, vystúpilo množstvo hudobníkov, vrátane piatich Marleyho synov a jeho manželky Rity. Tí sa predstavili s vokálnym súborom I-three, ako aj s členmi niekdajšej Marleyho sprievodnej skupiny The Wailers. Okrem nich zahrali aj africkí interpreti ako Angelique Kidjo, Baaba Maal a Youssou N'Dour.
Koncert sa uskutočnil v krajine, ktorú tento legendárny spevák a popularizátor reggae považoval za svoj spirituálny domov. V Etiópii vládol niekdajší cisár Haile Selassie, duchovný otec hnutia rastafariánov, hlásajúcich návrat potomkov černošských otrokov z amerického kontinentu do krajiny svojich predkov.
Je to prvýkrát, čo sa Marleyho narodeniny oslavujú mimo jeho jamajského rodiska. Nedeľný koncert bol súčasťou mesačného festivalu, ktorý sa začal minulý týždeň. "Bobovým snom bolo vrátiť sa do Etiópie a stať sa rastafariánom," povedala jeho manželka Rita, ktorá verí, že sa podarí preniesť jeho pozostatky z Jamajky do tejto africkej krajiny. " Je to jeho sen, ako aj sen našej rodiny, pochovať ho v Etiópii."
Marley zomrel v máji 1981 vo veku 36 rokov na rakovinu. Počas svojho života sa stal najväčšou hviezdou tretieho sveta, ktorej hudba prekonala množstvo bariér a zapísala sa do sŕdc miliónov ľudí. Hudobník skladal ľúbostné, bojové, ale aj duchovné piesne v štýle reggae, ktorý jamajskí hudobníci označujú za hudbu ľudského srdca. "Nie som nijako zvláštny. To je Jeho dielo a všetko, čo robím, je pre Neho," tvrdil hudobník, ktorý zložil piesne ako No Woman No Cry, Exodus, One Love, I Shot The Sheriff alebo Redemption Song. (peb)