Španielska radosť po zisku hádzanárskeho trónu. Vo finále zdolali Chorvátov 40:34 a mohli sa tešiť z premiérového titulu svetových šampiónov.
FOTO - REUTERS
Trinásty štart na majstrovstvách sveta konečne priniesol španielskym hádzanárom vytúženú medailu. A hneď zlatú. Dvanásťtisíc divákov v tuniskom Radese určite nečakalo taký jednoznačný priebeh finálového duelu 19. svetového šampionátu. Veď súperom dvojnásobných vicemajstrov Európy (1996, 1998) boli obhajcovia titulu a úradujúci olympijskí víťazi Chorváti.
Balkánsky tím zdolal Španielov na vlaňajšej olympiáde (30:22), majstrovstvách Európy (39:37) i v základnej skupine tuniských MS (33:31). Bol veľkým favoritom boja o zlato.
Krok so súperom však dokázal držať len do stavu 5:5. Potom sa španielsky stroj rozbehol naplno. Zaskočení Chorváti na ich pohyb v útoku i obrane a občas i ekvilibristické zakončenie nevedeli nájsť protizbraň. Práve naopak, u nich málo vídanými chybami uľahčovali Španielom cestu za naplnením sna.
V polovici druhého polčasu za stavu 33:20 sa už museli báť debaklu. Až potom im istí víťazi galantne umožnili skorigovať skóre na prijateľných 40:34. "Nikto túto generáciu ešte tak nerozbil ako v nedeľu Španieli," odovzdane konštatoval chorvátsky denník Slobodana Dalmacija.
Princ plakal, princezná tlieskala
V závere už španielsky princ Iňaki Urdangarín v hľadisku plakal. Jeho manželka, princezná Christina (druhá dcéra kráľa Juana Carlosa) nadšená aplaudovala. Urdangarin sa počas svojej hráčskej kariéry svetovej medaily nedočkal, no svojim kamarátom ju úprimne doprial.
Po dvoch štvrtých miestach (1999, 2003) s niečím podobným nepočítal ani Španielsky hádzanársky zväz. Bodaj by aj, keď v novembri vymenil reprezentačného trénera. Tridsaťšesťročného Juana Carlosa Pastora stiahli z Valladolidu len do konca svetového šampionátu. Podľa výsledku, sa vraj uvidí. Dnes je všetko inak. Pastor za dva mesiace dokázal doslova zázraky a zväz mu okamžite ponúkol lukratívnu dvojročnú zmluvu.
Za Pastora aj hlavou proti múru
Práve Pastor bol strojcom nečakaného triumfu Španielov. "Juan nám dal jasný koncept. Už predtým sme boli diamantmi, ale nevybrúsenými," chválila ho opora čerstvých majstrov sveta Demetrio Lozano. "Je to silná osobnosť. Keby nám povedal, že sa musíme rozbehnúť proti stene, urobili by sme to," vyjadril bezmedznú dôveru v trénerove metódy brankár David Barrufet. "Nebyť Pastora, titul by sme nikdy nemali," doplnil kapitán tímu Mateo Garralda.
Pastor z hráčskych individualít poskladal kompaktný kolektív v rekordne krátkom čase. Hviezdu typu Talanta Dujšebajeva (dvojnásobný najlepší hádzanár sveta) v kádri nemal, ale o to hrali lepšie. Veľkými slovami po zápase kouč príliš neplytval. Počas najväčšieho veselia sa pokojne prechádzal zákulisím haly. "Pre našu hádzanú sú to veľmi dôležité časy," dodal neskôr. "Vyhrali sme preto, že sme do hry dali v rozhodujúcich chvíľach viac elánu a lepšie sme sa koncentrovali. Pomohla nám aj úvodná prehra s Chorvátmi. Poučili sme sa z chýb, ktoré sme v tom zápase urobili."
Už nielen futbal
Lozano: "Teraz už každý vie, že nielen futbal máme špičkový. Som prešťastný." Šéfovia nemeckej bundesligy si s konštatovaním, že práve ich súťaž je najkvalitnejšou na svete, budú asi musieť dávať pozor. Väčšina zlatého kádra hrá ibérijskú Eliteligu, vrátane dvoch najlepších hráčov strieborného chorvátskeho tímu Ivana Baliča (Portland San Antonio) a Mirzu Džombu (Ciudad Real). A Nemci (strieborný tím z aténskej olympiády) skončil až na 9. mieste.
Konečné poradie MS
1. Španielsko, 2. Chorvátsko , 3. Francúzsko, 4. Tunisko, 5. Srbsko a Č. Hora, 6. Grécko, 7. Nórsko, 8. Rusko, 9. Nemecko, 10. Česko, 11. Švédsko, 12. Slovinsko, 13. Dánsko, 14. Egypt, 15. Island, 16. Japonsko, 17. Alžírsko, 18. Argentína, 19. Brazília, 20. Angola, 21. Katar, 22. Kuvajt, 23. Kanada, 24. Austrália.
Doterajší majstri sveta
1938 Nemecko
1954 Švédsko
1958 Švédsko
1961 Rumunsko
1964 Rumunsko
1967 ČSSR
1970 Rumunsko
1974 Rumunsko
1978 NSR
1982 ZSSR
1986 Juhoslávia
1990 Švédsko
1993 Rusko
1995 Francúzsko
1997 Rusko
1999 Švédsko
2001 Francúzsko
2003 Chorvátsko
2005 Španielsko