Sťahovanie nemeckých firiem na východ Európy je v Nemecku už skôr praktická téma než dôvodom na prehnané obavy. Nedávny prieskum medzi malými firmami ukázal, že dve tretiny nemeckých spoločností považuje východnú a juhovýchodnú Európu za najdôležitejšiu výrobnú a odbytovú lokalitu. Zahraničnoobchodný expert Priemyselnej a obchodnej komory v Mníchove MANFRED GÖßL radí bavorským firmám pri ich aktivitách v zahraničí. V posledných rokoch sa poradenstvo sústreďuje aj na Slovensko. Pýtali sme sa, čo je pre nemecké firmy lákadlom a kde narážajú na problémy.
Dve najdôležitejšie príčiny pre presun výroby nemeckých firiem do zahraničia sú nižšie náklady a prienik na nové trhy. Ktorý dôvod prevažuje v súčasnosti?
"To závisí od krajiny a situácie. V malých štátoch strednej a východnej Európy prevládajú nákladové výhody, vo veľkých štátoch, povedzme v Poľsku, zase podľa našich skúseností zlepšenie trhového prieniku."
Najskôr expandovali do nových členských štátov EÚ veľké koncerny. Teraz sa na Slovensko, do Českej republiky, Poľska či Maďarska sťahujú aj malé stredné firmy. Aký silný je tento trend?
"Práve z Bavorska sa v strednej a východnej Európe usídľuje veľmi veľa podnikov. Toto je však relatívne, a preto je pre nás dôležité, čo zostane v konečnom dôsledku pod čiarou. Priemyselná a obchodná komora pre Mníchov a Horné Bavorsko má 250-tisíc, v celom Bavorsku dovedna 650-tisíc členských firiem. Z nákladových dôvodov presúvajú výrobu do strednej a východnej Európy stovky bavorských podnikov, v žiadnom prípade tisícky. Musíme teda vidieť celkové relácie. A hlavne si uvedomiť, čo sa vôbec dá premiestniť. My v komore sa nenachádzame v predvoji tých, čo sa boja exodu bavorskej ekonomiky. Z vlastných prieskumov vieme, že zahraničné aktivity bavorských firiem sú spojené so súčasným posilňovaním domácich ekonomických aktivít. Investície nie sú, podobne ako obchod, jednosmernou cestou."
Ako dlho môže trvať proces premiestňovania?
"Tento trend bude podľa nášho náhľadu trvať ešte dlho, pretože rozdiely v nákladových štruktúrach budú existovať aj v budúcnosti. Vychádzame z toho, že priemyselný robotník v Čechách bude v roku 2040 zarábať priemerne polovicu toho, čo bude zarábať jeho kolega v Nemecku. Tento proces dobiehania nebude trvať päť či desať rokov, ale generácie. Máme teda do činenia so štruktúrnymi posunmi, ktoré - a to chcem zdôrazniť - prospejú aj našim podnikom. Prečo? Lebo produkty, ktoré naše firmy vyrábajú, alebo prostredníctvom outsourcingu nechávajú vyrábať v strednej a východnej Európe a tým integrujú do vlastného procesu tvorby pridanej hodnoty, prispievajú k tomu , že bavorské podniky sú omnoho konkurencieschopnejšie ako firmy z tých krajín, ktoré sa až tak silne neangažovali v nových členských štátoch EÚ. Výstižné heslo v tejto súvislosti znie: 'zmiešaná nákladová kalkulácia'. Toto je vidno aj na nemeckom exporte do celého sveta. A v komore počúvame hlasy zo Španielska, Portugalska či Francúzska, ktoré uznávajú, že Nemci, a predovšetkým Bavori, požívajú veľké výhody, ktoré sú výsledkom blízkosti ku krajinám strednej a východnej Európy. Veľmi skoro sme sa angažovali v nových členských štátoch EÚ a dnes z toho profitujeme."
Rozchýrila sa medzičasom aj v bavorských podnikoch informácia o 16 % rovnej dani v Rumunsku?
"Rumunsko je pre bavorskú ekonomiku mimoriadne dôležité. Oproti Slovensku má jednu výhodu: ako prípadný odbytový trh je omnoho väčšie. Trvalou výhodou Slovenska voči Rumunsku je však jeho zemepisná poloha. Slovensko je jednoducho bližšie. Preto je aj zaujímavejšou investičnou lokalitou pre podnikové procesy, ktoré musia prebiehať just-in-time."
Aké sú konkrétne príčiny bavorských firiem pre premiestňovanie výroby a pracovných miest na Slovensko?
"Nákladové výhody".
Čo kritizujú bavorské podniky pri ich investíciách na Slovensku?
"Podľa našich skúseností trvajú na Slovensku schvaľovacie procesy naďalej príliš dlho. Takisto existujú ťažkosti pri sprístupňovaní a uvoľňovaní väčších pozemkov. A podniky, ktoré sa chcú usadiť na východnom Slovensku, majú problémy s dopravnou infraštruktúrou. Podľa správ našich členských firiem neexistuje na Slovensku nijaká stredná podnikateľská vrstva, čo je veľkou nevýhodou. V Nemecku vytvárajú malé a stredné podniky väčšinu pracovných miest, vzdelávacích príležitostí pre kvalifikovaných robotníkov, ako aj inovácií. Stredná podnikateľská vrstva je chrbtovou kosťou nemeckej ekonomiky. Malé a stredné firmy sa takisto starajú o vyrovnávanie hospodárskych rizík. Pretože ak chod ekonomiky krajiny určuje iba málo veľkofiriem z niekoľkých odvetví, potom sme svedkami veľmi veľkých závislostí a tým rizika nečakaných zvratov."