Ministerstvo financií uprednostnilo pri spore s ČSOB čas na rozmyslenie pred okamžitým splatením dlhu. Cenou za "rozmýšľanie" je 5-percentný sankčný úrok, ktorý od 29. januára nabieha k dlžnej sume. Za každý deň sa suma 24,7 miliardy, ktorú ČSOB priznal arbitrážny súd vo Washingtone, zvyšuje zhruba o 3,4 milióna korún. Dnes, v deviaty deň, odkedy úročenie pokračuje, suma úrokov prekročila 30 miliónov korún.
"Rýchle rozhodnutia, ktoré sa robili v minulosti, sa ukázali ako drahé. Škody, ktoré by mohli vzniknúť z rýchleho rozhodnutia, môžu byť oveľa väčšie," vysvetlil postoj ministerstva financií poradca ministra Peter Papanek.
Výrok arbitrážneho súdu padol 28. decembra a Slovensko malo presne jeden mesiac na zaplatenie dlhu. Do 11. februára môže Slovensko využiť možnosť takzvaného technického odvolania, ktorým by spochybnilo vysúdenú sumu. Podľa predchádzajúcich vyjadrení ministerstva má v stredu túto otázku vyriešiť vláda. Ak by sa ministerstvo rozhodlo napadnúť celý výsledok arbitráže, môže tak urobiť do 28. apríla. Od chvíle, keď Slovensko oznámi zámer odvolať sa, sankčné úročenie sa zastaví.
Práve medzi týmito možnosťami sa teraz ministerstvo rozhoduje. "Spolu so svojimi poradcami skúmame podanie žiadosti o opravu chýb v rozsudku. Odporúčanie o ďalších postupoch predložíme na rokovaní vlády pred uplynutím lehoty na technické odvolanie," povedal Papanek. Dodal, že vec posudzujú právnici na Slovensku i vo Washingtone.
Ministerstvo už vyhlásilo, že na zaplatenie dlhu môže použiť 16 miliárd korún zo štátnych finančných aktív. "Ak by sme sa teda rozhodli zaplatiť, museli by sme si na finančnom trhu požičať zvyšných deväť miliárd korún za zhruba 3,5 percenta ročne," dodal Papanek. Jednou z alternatív je i pokračovanie rokovaní s ČSOB. Ich úspech by mohol znamenať napríklad dohodnutie splátkového kalendára. (jj)