Potrebujeme tenisové centrum?

Z diskusií o rozhodnutí vlády SR poskytnúť finančné prostriedky na výstavbu NTC z výnosov privatizácie a lotérií možno vydestilovať dva hlavné argumenty proti:

– tento štát má omnoho naliehavejšie potreby ako postaviť jedno športové centrum – peniaze chýbajú v nemocniciach, školách, obciach, atď.

– prečo financovať z verejných prostriedkov práve tenis („panský“ šport), keď špičkoví tenisti patria k najbohatším ľuďom u nás?

Prvý argument možno označiť za rýdzo populistický: peňazí nikdy nie je dosť a platí to rovnako pre štáty chudobné i bohaté – ľudská nenásytnosť je nekonečná a tvrdé boje o prerozdeľovanie finančných prostriedkov sa vedú rovnako v Nemecku alebo v Kolumbii. Ak by všetky štáty vychádzali z princípu, že národnú galériu či futbalový štadión možno z verejných financií postaviť až vtedy, keď aj posledná obec bude mať fungujúci vodovod či telocvičňu, alebo keď v krajine nebude jediný bezdomovec, tak Francúzsko by nikdy nemalo svoj mamutí futbalový Stade de France, či Bibliotheque Nationale. Je to jednoducho otázka priorít.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská situácia je taká, že ide o krajinu s minimálnym počtom celosvetovo známych referenčných bodov, či už hovoríme o umení, dejinách, osobnostiach atď. Úsilie vytvoriť takéto referenčné body je preto legitímne a správne. A práve tenis je jedným z takýchto možných referenčných bodov – úspechy špičkových slovenských hráčov, trvalá účasť našich družstiev vo svetových, teda najvyšších skupinách Davisovho pohára a Pohára federácie to potvrdzujú. Pretože Slovensko sa stalo samostatným štátom, jednoducho musí podporovať aktivity, ktoré nás zviditeľňujú na svetovej úrovni, robia z nás plnohodnotného – v tomto prípade i elitného – člena rodiny národov.

Okrem toho: 290 miliónov z verejných prostriedkov o ktoré ide, je z hľadiska plošných potrieb krajiny kvapkou v mori: možno z nich postaviť a zrekonštruovať 30, možno 40 malých telocviční, ale hneď nato sa ozve 50 ďalších, čo to potrebujú takisto, atď.

SkryťVypnúť reklamu

Druhý argument vychádza z neznalosti skutočných pomerov vo výkonnostnom tenise. Je pravda, že na Slovensku pôsobí možno 5 či 6 hráčov, ktorí sa vďaka tenisu stali multimilionármi a niekoľko desiatok, ktorým tenis poskytuje slušné živobytie. Popri nich sú tu však stovky, možno tisícky takých, ktorí do tenisu investovali roky života, ich rodičia často posledné úspory a očakávané úspechy sa nedostavili. Súkromné peniaze tých úspešných však pre finančnú situáciu tenisových klubov a národného zväzu nič neznamenajú – nedostanú z nich ani kvapku, ak odhliadneme od príležitostných charitatívnych akcií, skoro vždy určených na iné účely ako rozvoj športu. Tu sa možno oprávnene pýtať, či tento stav je z morálneho hľadiska správny, či by jedinci, ktorí „to dokázali“ aj vďaka podpore klubov a Slovenského tenisového zväzu, vo fáze, keď žnú úspechy, nemali nejakým spôsobom splácať prostriedky do nich vložené. Nepochybujem o tom, že aj z právneho hľadiska je takýto vzťah možné ošetriť. Rôzne súkromné agentúry to robia už dávno. Samozrejme, ani v optimálnom prípade to neznamená, že by z takto získaných peňazí bolo možné zaplatiť investíciu typu NTC. Tú musí, ako v každej inej krajine, zabezpečiť verejné financovanie. Súkromní investori nejdú do úvahy z veľmi jednoduchého dôvodu: takáto investícia, pokiaľ bude slúžiť potrebám výkonnostného športu, nemôže zabezpečiť jej návratnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: LADISLAV KUBIŠ(Autor je šéfredaktorom Rádia Slovakia International)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 606
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 341
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 168
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 370
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 833
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 893
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 353
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu