
Takto bude vyzerať ústredný dvorec Národného tenisového centra v Bratislave s hľadiskom pre 4500 divákov a otváracou strechou. Po zasunutí tribún sa dá využiť na prípravu troch kurtov, alebo aj ako viacúčelová hala na organizovanie koncertov, spoločenských podujatí. FOTO – ARCHÍV STZ
Po rozhodnutí vlády o výstavbe Národného tenisového centra v Bratislave sme aj do redakcie dostali viacero vyjadrení, v ktorých sa odrážajú protikladné pohľady.„Nemôžem nereagovať na situáciu, ktorá vznikla v súvislosti s rozhodnutím vlády o podpore projektu výstavby Národného tenisového centra. Vyjadrujem hlboké rozhorčenie a rozčarovanie nad týmto podľa môjho názoru nesystémovým a v súčasnej situácii, v akej sa Slovenská republika nachádza, aj neadekvátnym krokom.
V rámci pripomienkového konania vyjadrili s návrhom nesúhlasné stanovisko Ministerstvo financií SR, Fond národného majetku SR, ako aj Sekcia hospodárskej politiky Úradu vlády SR. Napriek pripomienkam dotknutých rezortov a inštitúcií, vláda SR predložený „Návrh na realizáciu projektu Národného tenisového centra“ uznesením schválila. V súvislosti s navrhovanými zdrojmi financovania tohto projektu podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš v rozhovore pre médiá pred niekoľkými dňami pripustil, že spôsob financovania Národného tenisového centra čiastočne aj z prostriedkov z privatizácie strategických podnikov, tak ako sa na tom uzniesla vláda, by predstavoval výnimku zo zásad využitia prostriedkov z privatizácie schválených vládou SR vo Vyhlásení o hospodárskej politike.
Pán minister, v predkladacej správe k návrhu na realizáciu projektu Národného tenisového centra argumentujete v prospech tohto projektu skutočnosťou, že keďže tenis patrí v súčasnosti medzi najpopulárnejšie a najsledovanejšie športy na svete a slovenská tenisová škola má vysoký medzinárodný kredit, na udržanie súčasného trendu je vybudovanie komplexného tenisového centra nesmierne dôležité. Máte nesporne pravdu v tom, že tenis patrí momentálne medzi najúspešnejšie a najpopulárnejšie športy na Slovensku a slovenskí tenisti skvelými výkonmi prispievajú k pozitívnej prezentácii a zviditeľneniu Slovenskej republiky vo svete. Zaslúžia si našu vďaku, pozornosť, morálnu a nepochybne aj finančnú podporu. Štát by zo svojej pozície mal podporovať tento pozitívny vývojový trend v slovenskom tenise a v športe vôbec, všetkými adekvátnymi prostriedkami, napr. aj primeranou finančnou dotáciou na výstavbu športových areálov, ktorá by však mala byť vyvážená a proporcionálne rozdelená medzi jednotlivé športové odvetvia.
Rozhodne s vami nemôžem súhlasiť v tom, že by sa štát v situácii, v akej sa momentálne nachádza, mal stať takmer výlučným sponzorom (cca 91 %) finančne nesmierne nákladného projektu výstavby tenisového komplexu, ktorý navyše neumožní plošne podchytiť tenisové talenty na celom území Slovenskej republiky. Zásadne negatívne stanovisko k spôsobu financovania tohto projektu zastáva aj prevažná väčšina slovenských športových klubov a asociácií.
V situácii, keď v štátnom rozpočte chýbajú prostriedky na zdravotníctvo, školstvo, ale aj na podporu športových aktivít detí a mládeže, je stanovisko členov vlády a predstaviteľov Slovenského tenisového zväzu, ktorí vystupujú v prospech tohto projektu, zahanbujúce a neobhájiteľné.
V čase, keď mnohé školy nemajú telocvične a perspektíva ich vybudovania v budúcnosti je pre nedostatok finančných prostriedkov nulová, resp. sú tieto objekty v havarijnom stave, s nevyhovujúcim vybavením a nie je dostatok financií na ich rekonštrukciu a modernizáciu, sa myšlienka výstavby tenisového centra takmer výlučne zo štátnych prostriedkov javí ako účelová a evokuje existenciu iných záujmov v pozadí.
Nielen vo vlastnom mene, ale aj v mene viacerých športových klubov a asociácií, ktoré som v tejto súvislosti oslovil a požiadal o zaujatie stanoviska, dovoľujem si touto formou vyjadriť rozhodný nesúhlas s projektom financovania výstavby Národného tenisového centra.