
Rozdiel v dĺžke lyží, ktoré používala reprezentantka Veronika Zuzulová pred tromi rokmi a teraz je 33 centimetrov. FOTO SME - ĽUBOŠ PILCNÁVOD NA NASTAVOVANIE A POUŽÍVANIE CARVINGOVÝCH LYŽÍTYP DIN DĹŽKA LYŽÍ CHARAKTERISTIKA VLASTNOSTI ZNAČKA LYŽÍ
Cieľová skupina LYŽE
Výška do 175 cm Hrot a pätka lyže Rýchlejšie učenie, ATOMIC: Mega Carv X 4.20
EASY CARVER L LYŽE 160 - 170 cm stredne široké ľahšie zatáčanie, HEAD: Cyber 18 X, Carve 6X
Začiatočník A Výška nad 175 cm Stred lyže zosúvanie a SALOMON: X Free 07, 08
LYŽE 170 - 180 cm mierne zúžený brzdenie VÖLKL: Servo
Výška do 175 cm Hrot a pätka lyže Uvoľnené a ľahké ATOMIC: Beta Carv X 9.29
ALLROUND CARVER A LYŽE 170 - 180 cm široké oblúky, ľahké HEAD: Cyber 24 X
Pokročilý S Výška nad 175 cm Stred lyže zatáčanie SALOMON: Axendo
LYŽE 180 - 190 cm stredne zúžený a komfortné hranenie KNEISSL: Ergo Cruise
Výška do 175 cm Hrot a pätka lyže Carvovanie ako na ATOMIC: Beta Race X 9.28
RACE CARVER R LYŽE 180 - 190 cm stredne široké koľajniciach, ROSSIGNOL: 9 X Race Carver
Pretekár Výška nad 175 cm Stred lyže licencia na hranenie, SALOMON: Pro link Equipe 2S
LYŽE 190 - 200 cm nepatrne zúžený rýchle oblúky VÖLKL: P30 Race Carver
FUN CARVER Výška do 175 cm Hrot a pätka lyže Krátky rádius ATOMIC: Beta Carv X 9.14
Lyžiar, ktorý vie, čo chce I LYŽE do 160 cm veľmi široké oblúka, nové pocity HEAD: Cyber 26X
Výška nad 175 cm Stred lyže z lyžovania SALOMON: Snowblade
LYŽE do 170 cm extrémne zúžený KNEISSL: Big Foods
Hrot a pätka lyže ATOMIC: Beta Carv X 9.11
EXTREME CARVER veľmi široké HEAD: Cyber Space XT
Extrémny lyžiar I Najkratšie carvingové lyže Stred lyže Extrémne hranenie SALOMON: Axe Cleaver
extrémne zúžený KNEISSL: Ergo CG Plate
Výška do 175 cm Hrot a pätka lyže Lyža do všetkých ATOMIC: Beta Cruise 9.22
CROSS CARVER LYŽE 170 - 180 cm veľmi široké snehových HEAD: Cyber Cross Titanium
Lyža pre všetko I Výška nad 175 cm Stred lyže podmienok SALOMON: X-Scream series
LYŽE 180 - 190 cm stredne zúžený VÖLKL: Cross Carver
Hrot a pätka lyže Ľahšie zatáčanie, ATOMIC: Carvy
JUNIOR CARVER - Detské carvingové lyže stredne široké ľahšie zosúvanie, HEAD: Cyber 14 X
Deti - 0 cm od bežných Stred lyže ľahšie brzdenie SALOMON: Snowblade
nepatrne zúžený KNEISSL: Ergolino
Členenie carvingových lyží podľa použitia
Cieľové skupiny podľa DIN (stupne kvality lyžujúceho): L - začiatočník, učiaci sa, pomalý lyžiar; A - pokročilý lyžiar; S - veľmi dobrý technik;
R - pretekár; I - lyžiar s individuálnymi nárokmi;
Zdroj: Mgr. Peter Žák: Používanie carvingových lyží a jeho vplyv na pohyb lyžiara
Túto zimu možno aj na našich svahoch zavládne novinka vo výbave - carvingové lyže. Dnes už niet firmy, ktorá by vyrábala lyže bez vykrojenia, tvrdí bývalý reprezentačný tréner zjazdárok Alexander Egyházy.
Keď sa po prvý raz zjavili, niektorí lyžiari tvrdili, že sú smiešne a nedá sa na nich jazdiť. Dnes sú súčasťou výbavy zjazdárov prestížneho Svetového pohára.
Carvingová úprava (carved znamená v angličtine vyrezávaný) vznikla pred siedmimi rokmi v americkej firme K 2. Firma priniesla lyže parabolického a telemarkového tvaru a v reklamnom slogane tvrdila, že ich krivky sú ladnejšie ako krivky legendárnej Marilyn Monroe (ľudovo sa vykrojené lyže nazývajú piškóty).
Carvingy pripomínajú presýpacie hodiny - na rozdiel od bežných lyží majú výrazne široké špičky (pri extrémne vykrojených až 111 mm) a pätky a pod topánkou, kde je viazanie, sa výrazne zužujú, až na 62 mm. Pripomínajú presýpacie hodiny.
Na rozdiel od bežných lyží je lepšie, ak si carvingové vyberiete kratšie, ale nie priveľmi krátke. Vykrojenie lyže síce uľahčí jazdu v oblúkoch, ale ak lyžiar nezvládne schopnosť lyže lepšie zatáčať, môže na to doplatiť. Dôležité je zvládnuť v oblúkoch spoluprácu tela s nohami.
Pre bežného lyžiara sú najvhodnejšie carvingy, ktorých špička mu siaha medzi bradu a nos. Špičkoví lyžiari si môžu dovoliť aj veľmi dlhé lyže.
Reprezentantka Veronika Zuzulová, ktorá meria 168 cm, má slalomky dlhé 150 cm. Za tri roky skrátila dĺžku lyží o 33 cm a výrazne jej to pomohlo. „Na krátkych carvingoch musí lyžiar viac pracovať v oblúkoch,“ tvrdí jej otec a tréner Timo Zuzula.
„Dĺžka nie je rozhodujúca,“ tvrdí Jana Gantnerová, bývalá reprezentantka, víťazka Svetového pohára v zjazde, predsedníčka Úseku zjazdových disciplín Slovenského lyžiarskeho zväzu a členka zjazdovej komisie FIS. „Aj carvingové lyže sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a vykrojeniach a lyžiar sa musí poradiť s odborníkom pri montáži, ale aj sám so sebou, aby vedel odhadnúť, na čo si trúfne. Ak je menšie vykrojenie, potom môžu byť lyže dlhšie. Ak je výraznejšie, lyže musia byť kratšie,“ dodáva Jana, ktorá na svahy priviedla aj dcéru Petru, dnes mladú reprezentantku Slovenska.
„V začiatkoch sme jej pokazili štýl tým, že sme jej dávali dlhšie lyže. Mladí, začínajúci lyžiari by mali mať lyže maximálne vo výške svojho tela,“ hovorí Gantnerová. Dodáva, že tento typ lyží je čiastočne módna záležitosť a pokiaľ sa chce niekto učiť lyžovať, nemal by začať na carvingoch, určite nie na dlhých, ale skôr na bežných lyžiach.
Alexander Egyházy má trochu iný názor. „Ukázalo sa, že carvingové lyže nie sú vecou módy, ale účelu. S odstupom času sa čudujem, prečo na to niekto neprišiel skôr. Umožňujú lyžovať ekonomickejšie, aspoň starším lyžiarom. Oblúky sa nasadzujú ľahšie. Hmotnosť tela netreba prenášať z nohy na nohu, ale stačí prehraňovať, lebo lyže sú neustále v kontakte so snehom a veľkosť oblúku určuje tlak, ktorý lyžiar vyvinie,“ dodal Egyházy a tvrdí, že na nových lyžiach vydrží lyžovať o hodinu, či dve dlhšie ako predtým.