Otec sa snažil svojej dcére pomôcť, ale na zostupe k nej sa aj on pošmykol, narazil do prekážky a utrpel vážne pomliaždeniny. Zvyšní traja členovia rodiny dievčaťa utrpeli šok.
Úrazov na svahoch pribúda. Od roku 1959 sa na zjazdových tratiach svetového pohára zabilo aj sedemnásť profesionálnych lyžiarov a lyžiarok.
Hoci v porovnaní s minulosťou sú trate väčšinou skvelo pripravené a technika a výstroj sa blížia k dokonalosti, počet úrazov sa neznižuje.
„Technológia sa vyvíja krkolomným tempom a ľudské telo jej nestačí,“ tvrdí bývalá majsterka sveta Švédka Pernilla Vibergová, ktorá mala už neraz problémy s meniskom.
Alexander Egyházy, bývalý tréner, ktorý čas v zime trávi striedavo na slovenských a alpských svahoch, vážne vraví, že úrazov ubudne, ak sa, obrazne povedané, zavedie podobný poriadok, ako je na cestách. Niekto musí mať prednosť, niekde bude stopka.
„Najčastejšie úrazy sú zo zrážok lyžiarov a snoubordistov, lebo pohyb na svahoch je nekoordinovaný. Raz neubrzdí jeden, potom druhý. Zručnosť bežných lyžiarov nie je taká, aby sa vedeli vyhnúť hroziacej zrážke,“ vraví Egyházy.
Popri podcenení rýchlosti a orientácie vidí problém aj v precenení vlastných síl. „Lyžiar príde do hôr po dlhej ceste v aute a aby nestratil deň, vyberie sa podvečer, alebo večer na svah. Neraz posilnený pohárikom, akože na guráž, skončí lyžovačku skôr, ako ju začal. Poznám to z mnohých prípadov doma aj v Alpách.“
Jana Gantnerová, bývalá skvelá pretekárka, hovorí: „Pri lyžovaní bývali najohrozenejšie členky, so zvýšením lyžiarok sú to zase kolenné väzy. Lyže, najmä carvingové, sa krútia a pretáčajú rýchlo, telo nestihne reagovať a pohroma je tu.“ Lyžiar sa dostáva do záklonu, trpia kolená a kĺby.
„Kým nosili pretekári nižšie topánky, bolo viac zranení členkov a stehennej kosti. Odkedy sa používajú vyššie topánky, sú tieto pasáže fixované. Prvý kĺb, ktorý je vážne ohrozovaný, je kolenný. Na carvingových lyžiach viac ako na klasických,“ potvrdzuje jej slová lekár, špecialista na zjazdové lyžovanie doktor Karl Bendetto z Innsbrucku.
Podobné príčiny nešťastí ako v pretekárskom lyžovaní sa prenášajú aj na amatérske svahy.
Jana Gantnerová vidí dva dôvody úrazov: „Nie je to len v rýchlosti, ale aj v neschopnosti zvládnuť kvalitu lyží. Carvingové sa krútia rýchlejšie, zarezávajú sa do snehu a ak lyžiar nereaguje včas, telo sa mu prekrúti a úraz je na svete. Druhá príčina je v tom, že trate sú dnes síce upravené, ale tvrdé, a to telo veľmi cíti, najmä chrbtica. Potrebuje dôkladnú rehabilitáciu.“ So smiechom dodáva, že preto, aby sa z lyžiarskeho zážitku nestalo známe - športom k trvalej invalidite.