BRATISLAVA - Spôsob vymáhania starých nesplácaných úverov po troch štátnych bankách sa od základov zmení. Slovenská konsolidačná, správca zdedených pohľadávok, upustila od predaja jednotlivých úverov a úverových balíkov a chce nájsť investora, ktorý prevezme správu všetkých pohľadávok.
Myšlienka odovzdania pohľadávok jednému investorovi namiesto sústavného hľadania investorov pre jednotlivé úvery počíta s vytvorením spoločného podniku medzi Slovenskou konsolidačnou a investorom. „Ten prinesie technológiu spravovania pohľadávok. Slovenská konsolidačná bude kontrolovať finančné toky,“ vysvetlil člen predstavenstva štátnej agentúry Juraj Renčko.
Investor bude vybraný tendrom, ktorý sa podľa Renčka môže rozbehnúť už začiatkom budúceho roku a nemal by trvať dlhšie ako tri mesiace.
Dôvodom opustenia doteraz používaného aukčného modelu pohľadávok po kusoch alebo v balíkoch je podľa Slovenskej konsolidačnej malý záujem investorov a legislatívne prostredie, ktoré obmedzuje trh s nehnuteľnosťami a pohľadávkami. „Preto nie je garancia, že záujemca ponúkajúci najvyššiu cenu je zároveň najlepším kupcom aj z hľadiska širších záujmov sledovaných predajom pohľadávok,“ upozornila konsolidačná vládu. Označila takýto predaj za možný, ale pre štát nie výhodný a odporučila model spoločného podniku.
Kapitálom, ktorým do spoločného podniku prispeje konsolidačná, budú jej pohľadávky v objeme približne 60 miliárd, čo je viac ako tri štvrtiny všetkých jej pohľadávok. Investor bude riadiť vymáhanie starých dlhov. Očakávajú sa od neho medzinárodné skúsenosti a najmä schopnosť „oživiť“ niektoré z podnikov, ktoré nedokážu úvery splácať. „Veríme, že náš partner priláka ďalších investorov, ktorí investujú do aktív spojených s pohľadávkami,“ povedal Renčko.
Ďalšia výhoda spoločného podniku súvisí podľa konsolidačnej s pripravovaným zákonom, ktorým sa do správy štátnej agentúry dostanú aj dlhy daňových úradov a Sociálnej poisťovne. Renčko si od toho sľubuje posilnenie pozície veriteľa, pretože získa lepšiu kontrolu nad všetkými, aj vzájomne prepojenými dlžníkmi.
Výťažnosť pohľadávok, ktorá vyjadruje sumu získanú vymáhaním starých dlhov z objemu dlhov, dosiahla pri najväčšom predanom balíku úverov 3,4 percenta. Hoci Renčko si netrúfol odhadnúť, či bude výťažnosť pri novom modeli vyššia, upozornil na ďalšie - nepriame efekty. „To sú dane a odvody, ktoré do štátneho rozpočtu prídu, ak sa podarí ozdraviť niektorého dlžníka.“ Postranným efektom má byť podľa konsolidačnej aj koniec medializácie tendrov. V minulosti boli totiž s predajmi pohľadávok spojené podozrenia z netransparentnosti.