
Britskí vojaci pózujú pred fotografmi po príchode do Afganistanu.
FOTO - REUTERS
Ako uviedol veliteľ major Matt Jones, jednotka je akýmsi predvojom Medzinárodných pomocných bezpečnostných síl (ISAF).
Jej konkrétnym cieľom je zaistiť bezpečnosť inauguračného ceremoniálu dočasnej vlády Hamída Karzaja v sobotu. Ich misia sa začne dnes, keď majú účastníkov slávnosti sprevádzať do Kábulu.
Podľa britského ministra obrany Geoffa Hoona sa rozmiestňovanie ISAF v Afganistane začne „najskôr“ 28. decembra.
Britský minister zahraničných vecí Jack Straw včera naznačil, že medzinárodná jednotka v Afganistane by mohla byť v konečnom dôsledku z bezpečnostných dôvodov podriadená americkému veleniu. Zdôraznil, že pre londýnsku vládu je neprijateľné vyslať vojakov „bez presných dispozícií o ich evakuácii a koordinácii so Spojenými štátmi“.
Straw zaslal generálnemu tajomníkovi OSN Kofimu Annanovi list, v ktorom vysvetlil poslanie a veliteľskú štruktúru medzinárodnej jednotky. V liste, ktorý OSN zverejnila v stredu, Straw tvrdí, že „z dôvodov efektivity by malo mať centrálne veliteľstvo USA právomoc“ nad medzinárodnou jednotkou, aby sa predišlo možnému narušeniu operácií v Afganistane. V rovnakom zmysle ako Straw sa v stredu v bruselskej centrále NATO vyjadril aj šéf Zboru náčelníkov štábov amerických ozbrojených síl Richard Myers.
Afganská Severná aliancia si však myslí, že nie je veľmi dobrý nápad zveriť velenie medzinárodných jednotiek v Afganistane Británii, naopak, privítala by nemecké velenie. Poradca vodcu Severnej aliancie Burhanuddína Rabbáního Hašmatulláh Muslíh včera v rozhovore pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) povedal, že vzhľadom na historické skúsenosti by Britom mali byť zverené nanajvýš logistické operácie. „Zbrane, ktorými naši starí otcovia bojovali proti Britom, sú stále naolejované. Nemci sú v Afganistane historicky populárni,“ povedal Muslíh.
V 19. storočí sa britská armáda dvakrát neúspešne pokúsila obsadiť Afganistan.
Pakistanské pohraničné jednotky zajali stovky zahraničných bojovníkov organizácie al-Káida, ktorí sa pokúsili o útek z Afganistanu. Americký minister obrany Donald Rumsfeld v stredu večer po návrate z Bruselu uviedol, že USA rozšírili svoje stredisko pre zadržaných na leteckej základni v juhoafganskom Kandaháre o 500 miest.
(tasr)