„Pre tisíce ľudí to znamená veľké utrpenie,“ tvrdí Meacher. Vláda sa však zatiaľ mieni sústrediť na malé ryby - letiskám, ktoré znepríjemňujú život mnohým ľuďom, zatiaľ obmedzovanie ich režimu nehrozí.
Jedným z najväčších nepriateľov pre ľudí túžiacich v noci po tichu sú výkonné hifisúpravy susedov, ktorí radi ponocujú. Meacherovým zámerom je dať mestským radám právomoc tieto súpravy hlučným domácnostiam vziať a udeľovať za rušenie nočného pokoja pokuty.
Minister svoj zámer zverejnil po tom, ako prieskum ukázal, že v priebehu posledných desiatich rokov sa počet sťažností na hluk viac než zdvojnásobil. „Minulý rok sa sťažovalo na hluk 118-tisíc ľudí. Mnohým to doslova ničí životy.“ Zlom údajne nastal v polovici 90. rokov. Odvtedy sťažností na hluk nepribúda, ale ani neubúda.
Situáciu ovplyvňuje viac faktorov. Minister upozorňuje na zlú dopravnú situáciu, keď aj v nočných hodinách v mestách vznikajú dopravné zápchy, na stále populárnejšie večierky v súkromných bytoch a na „sebeckých ľudí, ktorí trieskajú dverami“.
Oveľa vážnejším problémom je však hluk z ciest a lietadiel, ktorý trápi desaťtisíce ľudí. Nedávno vzbudil veľký rozruch verdikt Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý vyhovel obyvateľom z okolia medzinárodného letiska Heathrow z juhozápadného Londýna požadujúcim zákaz nočných letov. Vláda však toto rozhodnutie odmietla rešpektovať. (mch)