Členovia petičného výboru za zvýšenie hodinovej mzdy v ružomberských papierňach sú stále bez práce. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
uje v pomste voči pracovníkom, ktorí pred časom založili alternatívne firemné odbory a žiadali vyššie mzdy.
Prepustený člen petičného výboru a predseda nových továrenských odborov Papier Jozef Krnčan si štyri mesiace hľadal v Ružomberku prácu. V januári našiel na úrade práce ponuku z ružomberského Texicomu. Textilka hľadala ôsmich vyučených tlačiarov. "Už na úrade práce mi povedali, aby som tam ani nešiel. Myslím si, že to hovorili kvôli tej petícii v Mondi," hovorí Krnčan. Aj napriek tomu do Texicomu išiel a prijali ho na určitý čas, do konca mája.
"V novej práci mi hovorili, že ma zoberú, ale nesmiem nič hovoriť, nič organizovať, tak som súhlasil. Už po týždni sa objavili prvé informácie o nátlaku, aby ma z práce vyhodili. Osobne mi to ľudia hovorili, ale dnes to už asi nepotvrdia," myslí si tlačiar.
Krnčan zostal v novom zamestnaní dva týždne. Predvčerom ho prepustili bez uvedenia dôvodu v skúšobnej lehote. Bol jediný, ktorému sa podarilo z päťčlenného petičného výboru zamestnať. Pracovník personálneho odboru Texicomu Ján Svrček k prípadu povedal málo. Vraj sa zmenila situácia a o žiadnych nátlakoch nevie.
Druhý raz prepustený zúfalý Krnčan už ani nedúfa, že sa niekedy zamestná v Ružomberku. Tvrdí, že je diskriminovaný pre vyslovenie názoru a uvažuje, že požiada o azyl v niektorej krajine.
"Je to diskriminácia. Čo iné to môže byť, ak sa nemôžem zamestnať, pretože som vyjadril názor ľudí," hovorí Krnčan. Vedenie spoločnosti Mondi sa k prípadu odmietlo vyjadriť. Hovorca Mondi Matej Hlôška reagoval len krátko: "Spoločnosť Texicom je nezávislá právnická osoba. Vedenie Mondi BP SCP, a. s., nemá na ňu žiaden vplyv, a preto sa ani nemôže vyjadrovať k jej personálnej politike."
DANIEL VRAŽDA