Americká speváčka Janet Jacksonová si zakrýva odhalený prsník po tom, čo sa jej roztrhol kostým počas vystúpenia s Justinom Timberlakom v lanskom finále profesionálnej ligy amerického futbalu v texaskom Houstone. FOTO - TASR/AP |
o Jacksonvillu, kde sa rozhodne o celkovom víťazovi, bude v nedeľu uprená pozornosť väčšiny Američanov.
V Spojených štátoch každoročne pracovná morálka v deň finále povážlivo klesá. Vlani musela Super Bowlu ustúpiť i politika. Primárky demokratickej strany v Južnej Karolíne pôvodne plánované na pondelok boli kvôli nemu preložené.
A diváci sa mali skutočne na čo dívať. Dramatický súboj vyznel lepšie pre hráčov New England, ktorí zdolali Carolinu po úspešnom kope štyri sekundy pred koncom 32:29. O najväčší vzruch sa však postaral polčasový program. Speváčka Janet Jacksonová odhalila 800 miliónom divákov po celom svete svoj prsník a postarala sa o prvotriedny škandál.
Tento rok televízna spoločnosť zvolila istotu a vybrala osvedčeného Paula McCartneyho. "Nie je nič lepšie ako prosba, aby som účinkoval na Super Bowle. Už sa teším, že privedieme do varu milióny ľudí doma i na štadióne," cituje legendárneho člena Beatles agentúra AP. McCartney bavil fanúšikov na Super Bowle už pred tromi rokmi v New Orleans.
Práve vďaka veľkej sledovanosti a množstvu financií, ktorými je finále dotované, nehrozí lige amerického futbalu ekonomická recesia podobná tej z hokejovej NHL. Každý klub získa ročne vyše 70 miliónov dolárov len vďaka predaju televíznych práv, čo je viac než desaťnásobok sumy určenej pre kluby NHL. Obrovské sumy za práva si televízne spoločnosti môžu dovoliť, pretože len za tridsaťsekundový reklamný šot počas finále si účtujú milióny. Vlani si CBS vypýtala za 30 sekúnd astronomických 2,75 milióna dolárov.
Favoritom tohtoročného súboja sú zverenci trénera Billa Belichicka, ktorý doviedol tím New England za posledné štyri roky už tretí raz do finále. Súperom dvojnásobných držiteľov Super Bowlu (2002 a 2004) bude vlaňajší semifinalista z Philadelphie. Eagles hrali vo finále iba raz: pred 24 rokmi nestačili na Oakland Raiders.
O Super Bowl zvádzajú od roku 1967 každoročne súboj víťazi Americkej a Národnej ligy. V prvom súboji zástupcovia Národnej ligy Green Bay Packers zdolali Kansas City 35:10, o rok neskôr titul obhájili. Dovtedy vládla medzi oboma súťažami nevraživosť. Obe sa hádali o to, kto má lepších hráčov a lepšie tímy. Najúspešnejšími mužstvami v histórii Super Bowlu sú tímy Dallasu Cowboys a San Francisco 49ers. Oba získali cennú trofej po päťkrát.
(čtk)