Minulý týždeň sa začalo prvé bienále súčasného umenia v Moskve. Hlavné mesto Ruska sa rozhodlo zainvestovať do aktuálneho umeleckého diania a prvým ročníkom otvorilo podujatie na svetovej úrovni. Podľa odborníkov sa dá 1. moskovské bienále porovnať s podobnými prehliadkami, ktoré sa tradične konajú vo Viedni, Sao Paule či v Lyone.
Bienále je podporované štátom a koná sa v rámci programu Ruská kultúra 2001 - 2005. Hlavný projekt prebieha v bývalom Leninovom múzeu, v Múzeu architektúry, v jednej zo staníc moskovského metra, v Múzeu súčasného umenia, ale aj známej Treťjakovskej galérii. Pozvanie prijalo okolo päťdesiat svetových umelcov pod vedením šiestich známych kurátorov, ako je napríklad Rosa Martinezová - jedna z dvoch hlavných kurátoriek tohtoročného Benátskeho bienále, Iara Boubnova, či v slovenskom kontexte známy Hans Ulrich Obrist.
V strohých sálach bývalého Leninovho múzea predstavujú svoje diela umelci z 22 krajín Európy, ale aj Číny, Kórey, Kuby či Spojených štátov. Trojposchodová budova, ktorá bola do roku 1993 plná exponátov venovaných boľševickému vodcovi, sa naplnila závesnými dielami, filmami a inštaláciami pod spoločnou témou Dialektika nádeje. Už prvá časť expozície na prízemí paláca hovorí o celkovom charaktere uvádzacieho ročníka Bienále. Vo veľkých papierových škatuliach sú premietané filmové projekcie vracajúce sa k ruskej histórii, ako napríklad spiaci Lenin zmietaný nepokojným snom, či hovoriace o súčasnom tele, sexe a politike - bitka nahých mužov, či permanentná súlož nahej ženy so štyrmi mužmi. K hlavnej téme prispel svojím dielom aj posledný víťaz Turnerovej ceny z Veľkej Británie Jeremy Deller.
Medzi špeciálne projekty prijali účasť svetoví umelci ako Christan Boltanski, Bill Viola či Ilya Kabakov.
Hlavný projekt dopĺňa 24 ďalších, prezentujúcich súčasné medzinárodné aj ruské umenie v galériách a múzeách po celej Moskve. Až do 28. februára sa budú konať výstavy, happeningy a performancie aj na verejných priestranstvách, špeciálny program je v rámci Bienále venovaný histórii sovietskeho neoficiálneho umenia. (kop, čtk)