K nehode došlo 17. decembra 1997 v Košiciach. Čerstvá vodička Silvia Smereková išla na otcovom vozidle Jeep Grand Cherokee. Pri vjazde do pravotočivej zákruty v dôsledku nesprávnej techniky jazdy a neprimeranej rýchlosti prešla do protismeru, zrazila sa s oproti idúcim taxíkom a následne s ďalším vozidlom.
Následky boli tragické. Martin Hudačko z košickej taxislužby zahynul. Jeho spolujazdec Róbert Raško prežil s ťažkými poraneniami.
Hlavná vinníčka Smereková vyviazla z nehody s peňažným trestom 90-tisíc korún a štvorročným zákazom viesť všetky druhy motorových vozidiel.
Pondelkový rozsudok vyhlásili v neprítomnosti Róberta Raška, pretože je od decembra opäť v nemocnici v súvislosti so zranením, ktoré vtedy utrpel. Raško, ktorý mal v čase nehody 24 rokov, má dnes amputovanú končatinu a ďalšie zdravotné problémy. Podrobil sa 13 operáciám. Podľa znalcov narkózy a najmä amputácia končatiny mu spôsobovali značné psychické útrapy.
Po prednesení záverov posudku sa znalec ocitol v paľbe otázok. Týkali sa duševných porúch po úraze a po vykonaných operáciách, ale aj sťaženia spoločenského uplatnenia Róberta Raška. "Pacient prežil nesmierne psychické útrapy, bolo by proti môjmu svedomiu, keby som to v bodovom ohodnotení nezohľadnil," argumentoval znalec.
"Tento znalecký posudok a výsledky znalca sú totálne nevierohodné," argumentoval Pavol Sitár, právny zástupca Jána Smereka.
Samosudkyňa po zvážení veci dospela k záveru, že nie je dôvod na nové znalecké dokazovanie.
Výsledná suma finančného odškodnenia, ktorú súd pôvodne priznal Róbertovi Raškovi, bola 8 031 750 korún. Od nej sudkyňa odrátala 1 320 000, ktoré mu už boli vyplatené pred amputáciou končatiny.
V odôvodnení rozhodnutia sudkyňa kládla dôraz na skutočnosť, že ide o mladého človeka, ktorý ako 24-ročný nie vlastnou vinou prišiel o končatinu. Stalo sa to skôr, ako si mohol založiť rodinu, mať deti, viesť normálny rodinný život. Zo dňa na deň sa z bývalého športovca stal invalid. (gal)