Jedným z najznámejších arbitrážnych súdov je Centrum pre rozhodovanie medzinárodnych sporov v Londýne. Ten riešil i spor medzi americkým podnikateľom Ronaldom Lauderom a českou vládou. FOTO - ČTK |
BRATISLAVA - Arbitrážne súdy sa stali nočnou morou Slovenska aj Česka. Praha prehrala v Londýne spor s americkou firmou Central European Media Enterprises a za zlú ochranu jej investície v televízii Nova jej musí zaplatiť 10,4 miliardy českých korún, čiže v priemere zhruba tisícku na jedného občana.
Ešte drahšie vyšiel washingtonský arbitrážny súd Slovákov. Podľa jeho rozsudku má Slovenská republika zaplatiť Československej obchodnej banke 24,7 miliardy, čo je v prepočte na jedného obyvateľa takmer 4600 korún.
Arbitráže však nerozhodujú len o sporoch medzi súkromnými firmami a krajinami. "Rozhodcovské konanie ako jedna z foriem alternatívneho riešenia sporov je založené na vôli účastníkov konania dohodnúť sa na riešení vzniknutého problému," vysvetľuje tajomníčka Rozhodcovského súdu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Elena Mihoková.
Slovenská arbitráž rozhoduje o nepomerne menších sumách. Napríklad vlani mala na stole spory za necelých 134 miliónov korún, v predchádzajúcom roku za jednu miliardu. Vo väčšine prípadov rozhodoval v medzinárodných obchodných sporoch. Arbitráž nie je u nás žiadnou novinkou, v minulosti ju využívali najmä podniky zahraničného obchodu.
"Základným predpokladom pre rozhodcovské konanie je existencia rozhodcovskej doložky alebo zmluvy v zmluvných dokumentoch týkajúcich sa sporu. Medzi jej náležitosti patrí presné označenie rozhodcovského súdu, pred ktorým by sa mal prípadný spor riešiť," tvrdí Mihoková. Interné pravidlá by si mali zmluvné strany dopredu preštudovať.
Rozhodnutie arbitráže má rovnaké právne postavenie ako rozsudok všeobecného súdu s tým rozdielom, že sa proti nemu nedá odvolať. Na rozsudok arbitráže možno podať žalobu na normálnom súde. V takých prípadoch sa trvanie sporu predĺži.
Za normálnych okolností trvá rozhodcovské konanie na Slovensku štyri až šesť mesiacov. "V niektorých prípadoch sa spor v rozhodcovskom konaní vyrieši aj za tri mesiace," pripúšťa Mihoková. Slovenský rekord v dĺžke trvania arbitráže drží spor dvoch firiem, ktorý sa začal koncom roku 2001 a skončil sa vlani. (tv)
Arbitráž rozhoduje 64 právnikov
O sporoch vedených na slovenskom arbitrážnom súde rozhoduje 64 registrovaných rozhodcov. Sú medzi nimi právnici zo Slovenska, Belgicka, Nemecka, Francúzska, Ruska či Českej republiky. Ich menný zoznam je zverejnený na internetovej stránke súdu.
Rozhodcovský súd patrí pod Slovenskú obchodnú a priemyselnú komoru. Tú vedie Peter Mihok, manžel tajomníčky rozhodcovského súdu Eleny Mihokovej. Obchodná komora je členom Medzinárodnej obchodnej komory v Paríži, pod ktorú patrí Medzinárodný rozhodcovský súd zastrešujúci aj slovenskú arbitráž. (tv)