BRATISLAVA - V utorok centrálna banka v snahe oslabiť korunu odmietla stiahnuť z medzibankového trhu prebytočné peniaze a banky si museli so 116 miliardami poradiť samy. V stredu sa preplnenosť trhu peniazmi takmer zdvojnásobila. Národná banka Slovenska totiž na trh vrátila vyše 107 miliárd korún z predchádzajúcich splatných operácií a ďalšie tri miliardy sa vrátili zo splatných štátnych pokladničných poukážok, čo je krátkodobejšia obdoba dlhopisov.
Napriek tomu stálo včera jedno euro 38,09 koruny, teda zhruba na úrovni historického maxima z predchádzajúceho dňa. "Celkové hodnotenie úspešnosti utorkového zásahu odmietnutím všetkých ponúk v dvojtýždňovom repotendri možno urobiť až s určitým časovým odstupom. Zhodnocovanie kurzu sa však zastavilo, a to znamená, že intervencia bola úspešná," povedala viceguvernérka NBS Elena Kohútiková.
Díler Slovenskej sporiteľne Juraj Zabadal čiastočne súhlasí: "Zastavili posilňovanie koruny, ale je to len veľmi krátkodobá záležitosť. Je otázkou dní, kedy kurz spadne pod 38 korún za euro."
Pred intervenciou formou preplnenia peňažného trhu NBS ústami viceguvernéra Martina Barta skúsila intervenovať slovne. Skončilo sa to však fiaskom, pretože po Bartovom pondelkovom upozornení, že spevňovanie koruny je príliš rýchle, sa posilňovanie kurzu ešte zrýchlilo.
Nový druh intervencií cez peňažný trh si NBS prvý raz vyskúšala vlani. Vtedy však neuspokojila len časť dopytu po sterilizácii, teda stiahnutí prebytočných zdrojov. Preplnenie trhu korunami má za cieľ stlačiť úrokové sadzby, za ktoré si banky požičiavajú peniaze medzi sebou. Nižšie sadzby znamenajú nižšiu atraktivitu koruny, čím sa má stláčať nadol aj jej cena vyjadrená kurzom voči euru. V princípe teda ide o podobný nástroj, ako bolo vlani často používané znižovanie oficiálnych úrokových sadzieb, za ktoré NBS poskytovala služby komerčnému sektoru.
Ekonómovia sa pripravujú na to, že nový druh intervencie budeme vídať častejšie. "Podľa posledných vyjadrení centrálnych bankárov sa bude práve tento nástroj uprednostňovať na úkor redukcie oficiálnych sadzieb. Nevylučujeme, že trh nakoniec dotlačí NBS k ďalšiemu zníženiu oficiálnych sadzieb," myslí si Marek Gábriš z ČSOB.
V ostatných týždňoch sa objavili obavy, že znižovanie sadzieb môže ohroziť hlavný cieľ NBS, ktorým je cenová stabilita. Kohútiková sa neobáva, že by kroky centrálnej banky proti silnej korune tento cieľ ohrozili. Analytik UniBanky Ľubomír Koršňák dodáva, že do konca roka sa ešte oficiálne sadzby môžu znížiť o štvrť až pol percentuálneho bodu, čo by ešte nemalo výrazne ohroziť inflačné ciele.
Ekonómovia sa zhodujú, že zatiaľ sa asi najviac osvedčil "klasický" intervenčný nástroj, teda vstup na devízový trh a predaje korún za eurá. "Aj tu však možno hovoriť len o krátkodobom účinku. Ak sa podarí zastaviť posilňovanie koruny na týždeň, je to úspech," hovorí Zabadal. Aj Koršňák si myslí, že NBS sa časom vráti k tomuto nástroju.