Slovensko by podľa Európskej komisie malo využiť vyššie príjmy a nižšie výdavky štátneho rozpočtu a rýchlejšie znižovať deficit. "Mohlo by byť ctižiadostivejšie," oznámila včera komisia v hodnotení aktualizovaného konvergenčného programu slovenskej vlády.
Svoj apel Brusel zdôvodňuje vyššími daňovými príjmami, než sa očakávalo, a pozitívnejším makroekonomickým výhľadom. "Vyzývame Slovensko, aby všetky úspory vo výdavkoch a neočakávané daňové príjmy využilo na urýchlenie znižovania svojho deficitu."
Slovensko podľa komisie beztak úspešne pokračuje v znižovaní rozpočtového schodku. Plánované tri percentá v roku 2007 sú v súlade s minuloročným odporúčaním ministrov financií Európskej únie. Na budúci rok Slovensko ešte počíta s 3,8 percenta.
Maximálne trojpercentný deficit je jedným z predpokladov na zavedenie eura, ku ktorému sa Slovensko zaviazalo v zmluve o vstupe do únie. Ďalšie kritérium Slovensko plní už teraz: maximálne 60-percentné celkové zadlženie. Komisia konštatuje, že slovenský štátny dlh z minuloročných 43 percent hrubého domáceho produktu (HDP) vzrastie v roku 2007 na 45,5 percenta. Brusel však dodáva: "Hoci zavedené či plánované štruktúrne reformné opatrenia, predovšetkým reformy dôchodku a zdravotníctva, dlhodobo prispievajú k udržateľnej pozícii, zostávajú určité riziká."
Za hodnoverné komisia označuje očakávaný päťpercentný rast skutočného hrubého domáceho produktu v budúcich troch rokoch. Predpovedaný rýchly pokles inflácie na 2,5 percenta v roku 2007 naopak komisia považuje za hodnoverný len vtedy, pokiaľ sa zastavia dosahy minuloročné skoro osempercentnej inflácie.
Celkovo je slovenský rozpočtový výhľad na budúce roky podľa Bruselu vyvážený. "Vývoj daňových príjmov by mohol byť priaznivejší a berú sa do úvahy i neistoty okolo dôchodkovej reformy."
Spolufinancovanie projektov financovaných únijnými fondami by podľa komisie mohlo slovenský rozpočet do roku 2006 zaťažiť menej, než počíta slovenská vláda. V roku 2007, keď začne platiť nový dlhodobý rozpočet únie, naopak viac.
Autor: David Zelinger, Brusel