Krajský súd v Prešove minulý mesiac rozhodol, že 34 percent akcií Transpetrolu patrí vranovskej firme ILaS. Podiel v Transpetrole má byť formou uspokojenia pohľadávky voči ministerstvu financií z roku 1997. Štátu tak hrozí, že stratí kontrolu nad strategickým podnikom, ktorý vlastní ropovodnú sieť na území Slovenska. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Podiel v Transpetrole by sa štátu podarilo zachrániť len v jednom prípade - ak by Najvyšší súd rozhodol v rozpore so svojím právnym názorom z roku 2001. Vtedy uznal právoplatnosť exekúcie a prevedenia akcií z vlastníctva ministerstva hospodárstva do rúk siedmich kupcov.
Právne názory Najvyššieho súdu sú pre súdy nižšieho stupňa záväzné a musia sa nimi pri svojom rozhodovaní riadiť. To však neplatí o samotnom Najvyššom súde, ktorý by svoj názor mohol zmeniť, napríklad ak by o veci rozhodoval iný senát.
Ministerstvo hospodárstva sa spolieha na to, že sudcovia postrehnú niekoľko protiprávnych konaní v celej kauze. Jedným z nich je, že v čase prevedenia akcií Transpetrolu platil zákon o zákaze privatizácie strategických podnikov. Podľa toho akcie štátneho podniku nemohli byť prevedené do rúk súkromnej ani inej štátnej spoločnosti.
Sporným je aj to, že exekútorka Milada Korimová nemala siahnuť na majetok ministerstva hospodárstva, keď konanie bolo vedené len voči ministerstvu financií. Aj z tohto dôvodu je od marca 2001 exekútorka Korimová trestne stíhaná a už tri roky má pozastavený výkon funkcie. Pre SME sa včera k prípadu nechcela vyjadriť.
Trestné stíhanie bolo vedené aj voči sudkyni Ružene Vaškovej, ktorá v kauze rozhodovala. Po dva a pol roku sa jej podarilo viny zbaviť. "Všetko bolo zamietnuté a právoplatne ukončené," povedala.
Trestnému stíhaniu čelil aj Ignác Ilčišin - jeden z majiteľov firiem, ktoré si na akcie Transpetrolu nárokujú. Podľa dávnejších obvinení finančnej polície sa mal dopustiť trestného činu podvodu a legalizácie príjmov z trestnej činnosti, ako aj neoprávnenému obchodovaniu s devízami. Tieto činy boli spojené s činnosťou jeho firiem, medzi ktorými bola aj Classinvest Slovakia - obchodník s cennými papiermi. Túto firmu poverila exekútorka Korimová predajom akcií Transpetrolu. Classinvest Slovakia ich predal za asi 60 miliónov korún, hoci podľa odborníkov ich trhová hodnota sa v tom období odhadovala na vyše dve miliardy korún. Kúpili ich osoby personálne a majetkovo spriaznené s firmami Ignáca Ilčišina.
Na spoločnosť Classinvest Slovakia v roku 2002 upozornil aj Úrad pre finančný trh, že ide spolu so 17 ďalšími o falošných obchodníkov s cennými papiermi, ktorým bolo povolenie odňaté a používajú ho neoprávnene. S Ilčišinom ani jeho spoločníkmi sa nám včera napriek snahe nepodarilo skontaktovať
V kauze Transpetrol sa hovorilo aj v súvislosti s vtedajším opozičným politikom Ivanom Miklošom a terajším súčasným predsedom Ústavného súdu Jánom Mazákom. Obaja mali radiť Ilčišinovi, aby v spore pokračoval. Vtedajší advokát Ján Mazák včera priznal, že sa s Ilčišinom aj s exekútorkou stretol. "Prišli za mnou, povedali, čo chcú, ja som povedal, že im neviem poskytnúť takú právnu pomoc, ktorá by viedla podľa môjho názoru k úspechu, a to bolo všetko," povedal Mazák.
Minister financií Ivan Mikloš takéto dohady tiež odmieta. "Pána Ilčišina som prijal raz v roku 1997 v sídle spoločnosti M.E.S.A. 10 na žiadosť jeho brata. Od tohto stretnutia s ním neudržiavam žiadne vzťahy, ani kontakty. Nestretávam ho, nemám s ním žiadne vzťahy, či osobné, alebo obchodné. Ak niekto tvrdí opak, je to lož," povedal Mikloš.
Prepojenia firiem v kauze Transpetrol
Akcie Transpetrolu predal obchodník s cennými papiermi košická firma Classinvest Slovakia (za ňou stál podnikateľ Ignác Ilčišin). Firme bolo neskôr odňaté povolenie obchodovať s cennými papiermi. Firma je momentálne v likvidácii.
Akcie kúpilo sedem spoločností, resp. osôb, ktoré boli tiež vzájomne poprepájané s firmami Ilčišina a jeho spoločníkov:
TRADEUNION, spol. s r.o. 110 ks akcií v nominálnej hodnote 110 mil. Sk spoločníkom je Ignác Ilčišin, firma C.S.I a firma CD,
ktorá je jedným z kupcov
CSI - FEST, a. s. 100 ks akcií v nominálnej hodnote 110 mil. Sk majitelia sa zhodujú s majiteľmi Ilčišinovej firmy ILaS,
ktorá si nárokovala na odškodnenie
BRILANT, a. s. 98 ks akcií v nominálnej hodnote 98 mil. Sk jedným z majiteľov je Tibor Kolesár,
kupec 86 kusov akcií Transpetrolu
CD, a.s 125 ks akcií v nominálnej hodnote 125 mil. Sk firma je súčasťou vyššie spomínanej firmy Tradeunion
Miroslav Kozubaľ 46 ks akcií v nominálnej hodnote 46 mil. Sk figuruje vo firme CD ako člen predstavenstva
Tibor Kolesár 86 ks akcií v nominálnej hodnote 86 mil. Sk figuruje vo firme BRILANT ako člen predstavenstva
Matúš Šándor 82 ks akcií v nominálnej hodnote 82 mil. Sk je členom dozornej rady firmy ILaS
Autor: ROMAN PATAJTEREZA COPLÁKOVÁ